Ruslar, Turkcell’i ele geçirmekte kararlı

Rus VTB Grubu, Turkcell’in hissedarlarından Alfa Grubu ile birlikte Turkcell’e ortak yatırım yapılması konusunda anlaşmaya vardı. VTB Grubu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Rus Alfa Grubu ile Turkcell’de olası hisse artırımı da dahil olmak üzere, çeşitli yatırımların yapılması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Açıklamada, yüksek kar oranlı ve hızla büyüyen Türkiye pazarının lider telekomünikasyon şirketine yatırım yapılarak, VTB Grubu’nun yatırım çeşitliliğinin arttırılmasının hedeflendiği kaydedildi.

Turkcell’e yatırım kararının, Rusya ve Türkiye arasında ivme kazanan ticari ilişkilere de olumlu katkı yapacağının belirtildiği açıklamada, bu kararla Turkcell’in de uzun vadede yatırım noktasında daha cazip bir duruma gelebileceği belirtildi.

19 Kasım kritik

İngiliz Yüksek tahkim mahkemesinin yaz aylarında verdiği karar doğrultusunda, Çukurova Holding, Çukurova Telekom Holding’de sahip olduğu yüzde 51’lik hisseyi Rus Alfa Grubunun şirketlerinden LetterOne’a 2.8 milyar dolar karşılığında satmak veya, LetterOne”ın elindeki yüzde 49’luk hisseyi 2.6 milyar dolar karşılığında almak üzere kararını 19 Kasım’a kadar bildirmek zorunda.
Bugünkü borsa değeri üzerinden Turkcell’in toplam pazar değeri yaklaşık 7 milyar dolar iken, sadece yüzde 13’lük hisselerin 2,6 ve/veya 2,8 milyar dolar rakamla el değiştirecek olması ise piyasa uzmanları tarafından garip karşılanıyor.
Toplamda Turkcell üzerinde yüzde 27’ye yakın paya sahip olan Çukurova Telekom Holding, Turkcell’de karar verici ortak konumunda bulunuyor. Kısaca, bu hisselerin tamamını ele geçiren, Turkcell’i yönetme hakkını da ele geçiriyor.
19 Kasım öncesinde, Rus ortaklar cephesinde yatırıma ilişkin ciddi karar alınmış iken, Turkcell’in Türk ortağı Çukurova Holding ve sahibi Mehmet Emin Karamehmet cephesinden ise henüz, Çukurova Telekom hisselerine ilişkin net bir tavır sergilenmiş değil.

Çoğunluk hissedar, etkisiz ortak
Turkcell’de doğrudan ve dolaylı olarak toplam yüzde 37,3 hissesi bulunan İsveç ve Finlandiye devletlerinin ortak telekom şirketi TeliaSonera, Turkcell’de en büyük ortak olmasına rağmen, kurulan ortaklık yapısında bu grubun şirkette neredeyse söz hakkı bulunmuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu