Sabancı’nın dijital dönüşüm şirketi Sabancı DX’in yeni CEO’su Doğuş Kuran

Sabancı Holding'in dijital şirketi Sabancı DX'in CEO'luğuna Doğuş Kuran getirildi. Doğuş Kuran, Turkcell'de dijital ihracatın kilidini açmıştı.

Sabancı Holding bünyesinde faaliyet gösteren Sabancı DX’in CEO’luğuna Doğuş Kuran getirildi. Kuran, görevine 1 Nisan 2021 Perşembe günü itibariyle başladı.
Uzun yıllardır Türkiye telekom ve bilişim ekosisteminde üst düzey görevlerde bulunan Doğuş Kuran, Turkcell’de yurtdışına açılımın ve dijital ihracatın mimarı olarak biliniyor. Turkcell’in Almanya merkezli Turkcell Europe şirketinin kurucusu ve ilk CEO’su da olan Kuran, BİP, Dergilik, Fizy gibi dijital uygulamaların Karayiplerdeki 33 ülkeye, Nepal’e ve Arnavutluk’a ihracatını gerçekleştiren projelerin de mimarı.

Şirketi 50’inci yıla, Sabancı Holding’i Dijital Dönüşüm’e taşıyacak

46 yılın önce, 1975 yılında Bimsa adıyla kurulan, 1992 yılında IBM ile yüzde 50 ortaklıkla I-Bimsa ismini alan şirket bu ortaklığın sona ermesi ile 2004 yılında yeniden Bimsa ismine geri dönmüştü. 2018 yılında büyük umutlarla transfer edilen Burak Aydın ile birlikte şirketin ismi de Sabancı DX olarak değiştirilmişti. İsmi ile vizyonunu da değiştiren şirket Türkiye’de dijitalleşmenin geleceğini yazan şirketlerden biri olmayı hedeflerken Büyük Veri, Siber Güvenlik, Endüstriyel IoT, Robotik İşgücü, Yapay Zeka ve Blockchain teknolojilerine odaklanmıştı. Ancak Covid-19 pandemisiyle ile birlikte dijitalleşmeye ve uzaktan çalışmaya olan ihtiyaç artmasına rağmen şirket beklenilen performansı gösteremedi ve Burak Aydın da görevden ayrılarak Amazon Web Servisleri’nin ülke yöneticiliği görevine geçti.
Sabancı Holding’in, pandemi döneminde başladığı uzaktan çalışma modelini kalıcı yapması ile birlikte bu süreci yönetecek olan Sabancı DX, hem Sabancı Holding’in, hem de Türkiye’nin dijitalleşmesi için kilit öneme sahip şirketlerden birisi. Doğuş Kuran, hem şirketi 50’inci yıla hazırlayacak hem de başta Sabancı Holding olmak üzere Türkiye’nin dijitalleşmesi için önemli değişim, dönüşüm ve dijitalleşme projelerine imza atacak.

Sabancı DX CEO’su Doğuş Kuran
Doğuş Kuran Kimdir?

1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik & Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Doğuş Kuran, 1997 senesinde Portland State Üniversitesi’nde İşletme Mühendisliği Master derecesini tamamladı.

Profesyonel kariyerine Alcatel-Teletaş’ta başlamış olan Doğuş Kuran, Cisco Systems ve Microsoft Türkiye organizasyonlarında satış, iş geliştirme ve internet çözümleri danışmanlığı alanlarında yönetim pozisyonlarında bulunduktan sonra Ericsson Türkiye’de Satış ve Operasyon alanlarında Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Accenture Türkiye Ofisinde, Telekomünikasyon, Medya ve Teknoloji Sektörü Yönetici Ortağı olarak görev yaptı. 2015 yılında Turkcell’de Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı. Turkcell’de Müşteri Hizmetleri GMY, Turkcell Europe CEO ve Turkcell Uluslararası Yatırımlar yöneticiliği yaptı. 2019’da  Turkcell’den ayrıldıktan sonra bağımsız danışman olarak uluslararası alanda telekom şirketlerine danışmanlık yaptı. Doğuş Kuran, ayrıca Bodrum’da kurulan Helo girişimcilik merkezinin de danışma kurulunda yer alıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu