Ana sayfa BT Gündem Sabit disk Sony HandyCam’lere de girdi

Sabit disk Sony HandyCam’lere de girdi

127
0

Sony, video kameraların geleceğini, sabit diske kayıt yapan yeni Handycam modelleriyle belirliyor. Saklama ortamını değiştirmeye gerek kalmadan uzun süre kesintisiz kayıt yapma olanağı tanıyan HDD (Hard Disc Drive) video kameralar, yüksek kalitede çekim ve oynatma özellikleriyle de dikkat çekiyor.HDR-SR1E
Yeni nesil TV standardı olan HDTV’ye yavaş yavaş geçilmeye başlandığı günümüzde, bu standarda uygun kayıt yapabilen cihazlara duyulan gereksinim de hızla artıyor. Sabit diske yüksek çözünürlükte kayıt yapan HDR-SR1E, bu gereksinimi fazlasıyla karşılayan üstün bir video kayıt cihazı olarak ön plana çıkıyor. Yapılan kaydın herhangi bir bölümüne neredeyse anında erişim sunan sabit disk temelli HDR-SR1E, hızlı ve rahat veri depolayabilmenin yanında sıra dışı kalitede çekim için MPEG-4 AVC/H.264 video kodek ile 5.1 kanal Dolby Digital ses sistemini bir araya getirerek 16:9 geniş ekran, çok kanallı ses ve 1080i’ye kadar çözünürlük gibi HD’nin gerçek avantajlarını kullanabilmeyi sağlayan AVCHD formatını kullanıyor.

HD (High Definition – Yüksek Çözünürlük) ve SD (Standard Definition – Standard Çözünürlük) modları arasında seçim yapmaya olanak tanıyan 30GB’lık sabit diske sahip HDR-SR1E, 5Mbps’lik Long Play modunda 11 saat, varsayılan 9Mbps’lik modda 6,5 saat ve 15Mbps’lik XP modunda 4 saat olmak üzere çoklu HD kayıt seçenekleri sunuyor.

HDR-SR1E ile birlikte gelen yazılım, görüntülerin PC’ye son derece basit şekilde aktarılmasını sağlıyor. One Touch Burn fonksiyonu yardımıyla, kamera üzerindeki tek bir düğmeye basılarak kayıtların DVD’lerini oluşturmak mümkün. Eğer çekim SD modunda yapıldıysa içerik PC’ye aktarılıyor ve otomatik olarak bir DVD’ye yazılabiliyor; ya da çekim HD modunda yapıldıysa bu sefer içerik bir AVCHD disk oluşturmak için AVCHD formatı kullanılarak yazılabiliyor.

HDR-SR1E, HDMI portu ya da komponent jakı aracılığı ile HD-ready özellikli bir TV’ye ya da standart USB 2.0 arayüzü ile bir PC’ye doğrudan bağlanabiliyor. One Touch Burn fonksiyonu ile oluşturulmuş bir AVCHD diskin içeriği görüntülenmek istendiğinde, AVCHD-uyumlu bir Blu-ray sürücülü PC, PLAYSTATION 3 konsolu veya tek başına bir Blu-ray oynatıcı/kaydedici kullanılabiliyor.

HDR-SR1E, yapılan kayıtların güvenliği için Sony HDD Smart Protection System (Akıllı Sabit Disk Koruma Sistemi) teknolojisini kullanıyor. Görüntü kaybını engellemeyi amaçlayan sistem; fiziksel şok emici, ani hareketleri algılayan 3G sensoru ve sarsıntı sırasında oluşabilecek olası duraklamaların yaratacağı kaybı engellemek için tampon bellek kullanımı gibi fonksiyonları içeriyor. HDR-SR1E’de ayrıca insan gözünün algılama şeklinin tüm avantajlarını kullanan ve düşük aydınlatma koşullarında bile yüksek performans sağlayan ClearVid CMOS sensor ve 3.5-inçlik Clear Photo LCD plus ekran kullanılıyor.

HDR-SR1E’in yanında hediye olarak orijinal Sony LCM-HCF çanta veriliyor.

DCR-SR30E, DCR-SR50E ve DCR-SR70E
Sony Handycam serisinin sabit diske kayıt yapan bu modelleri, sahip oldukları kolay kullanım özellikleri ve 30–60GB’lık sabit disk seçenekleri ile standart çözünürlükte çekimler için pratik çözümler olarak dikkat çekiyor.

30GB’lık DCR-SR30E ve DCR-SR50E modelleri, Long Play modunda (3 Mbps) 20 saat 50 dakika, Standart Play modunda (6 Mbps) 10 saat 50 dakika, 9 Mbps’lık High Quality modunda 7 saat 20 dakika kayıt yapmaya olanak tanıyor. 60GB’lık DCR-SR70E modeli ise Long Play modunda 41 saat 50 dakika, Standart Play modunda 21 saat 40 dakika, High Quality modunda da 14 saat 40 dakika kayıt süresi sunuyor.

Her üç modelde de tek tuşla PC’ye otomatik olarak içeriği indirme ve diske yazma kolaylığı sağlayan One Touch Burn fonksiyonu, yapılan kayıtların güvenliği için Sony HDD Smart Protection System (Akıllı Sabit Disk Koruma Sistemi) teknolojisi ve Sony STAMINA pil paketleri ile sağlanan uzun pil ömrü özelliği bulunuyor. Modeller, yüksek kalitede görüntü için Carl Zeiss Vario-Tessar® lens kullanıyor.

DCR-SR30E, DCR-SR50E, DCR-SR70E’nin yanında hediye olarak orijinal Sony LCM-HCF çanta ve NP-FP71 yedek pil veriliyor.