Sabit operatörler daha düşük maliyete yöneldi

Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki sabit hat gelirleri 2004 yılında yüzde 0.83 gerileyerek 8.04 milyar dolar olarak gerçekleşti. International Data Corporation verilerine göre sabit hat abone sayısı bu bölgede yarım puanlık bir değişiklikle 2004’ü 32.88 milyon abone ile kapattı.GSM operatörlerinin sabit hat gelirlerini önemli ölçüde etkilediği bölgede IP üzerinden ses taşıma hizmetlerinin de devreye alınması operatörlerin gelirlerini aşağıya çekti. Operatörler yeni pazar koşullarında sabit hat servislerini düşük maliyetleri birer hizmete dönüştürmek için çaba harcıyor.

Bölge ülkelerinde hem abone sayıları hem de operatörlerin taşıdığı ses görüşmelerinde düşüş meydana gelirken sadece Polonya ve Bulgaristan’da ses görüşmeleri dakika sayıları yüzde 1.4 ve binde 8 artış gösterdi. Diğer ülkelerde abone sayısı ile birlikte görüşme sayılarında da düşüşler gözlemlendi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.