Ana sayfa BT Gündem Sabit telefonda SMS dampingi

Sabit telefonda SMS dampingi

150
0

Mobil telefon dünyasının yıldızlarından Kısa Mesaj Servisi (SMS) artık sabit hatlar üstünden de gönderiliyor. Türk Telekom tarafından 1 Aralık tarihinden itibaren kullanıma sunulan SMS hizmeti TT SMS ile sabit telefondan sabit telefona, sabit telefondan GSM telefonlarına, hatta e-posta adresine ve faks numaralarına dahi kısa mesaj gönderilebiliyor.Sabit telefondan kısa mesaj gönderebilmek için arayan numarayı gösterme özelliğine sahip sayısal santrale bağlı olunması ve hattın CLIP özelliğinin açık olması gerekiyor. Sabit hatların bu özelliğini açtırmak için Türk Telekom’un 444 1 444 nolu müşteri hizmetlerini aramak yeterli oluyor.

Sabit telefonlara gönderilen kısa mesajları görebilmek için SMS uyumlu telefon cihazlarına sahip olmak gerekiyor. SMS uyumlu olmayan cihazlar da ise yazılı mesajlar, sesli mesaj olarak iletilebiliyor.

TT SMS uyumlu telefon makineleri veya cihazları olan Türk Telekom müşterilerinin telefonlarının ayarlar kısmına TT SMS Merkezi erişim numarası olan 0800 500 0000’ı girmeleri ve bir SMS göndermeleri halinde aktivasyonları ücretsiz olarak yapılıyor.Hizmeti açtırtmak için ilk mesaj gönderildikten sonra TT SMS Merkezi, şifre ve web adresini kullanıcının cihazına gönderiyor.

SMS atarken il içinde sadece 7 rakamlı telefon numarası, şehirlerarası gönderimde ise (0) + şehirlerarası alan kodu (3 rakam) + telefon numarası ( 7 rakam) yazılıyor.

Bir SMS’in uzunluğu 160 karakteri geçemiyor. 160 karaktere kadar olan mesajlar 1 SMS bedeli ile ücretlendiriliyor. Web üzerinden ve telefon makinesinin uygun olması durumunda 160 karakterden fazla mesaj yazılması da mümkün. Ancak mesajın 160 karakteri aşması halinde örneğin; 160 ila 320 karakter arasında olması durumunda 2 SMS olarak ücretlendiriliyor.

CLIP özelliği olmayan santrallerden numara alan Türk Telekom müşterileri ile SMS uyumlu telefon makineleri olmayanlar ise web üzerinden SMS gönderebilecekler. Kendilerine gönderilen mesajları da sesli mesaj olarak alabilecekler. Bu müşterilereTelekom Müdürlüklerine gelmesi durumunda da internet üzerinden SMS göndermek için TT SMS şifresi verilecek.

Günün her saatinde SMS almak istemeyen müşteriler; TT SMS’in internet arayüzüne girerek SMS almak istedikleri zaman dilimini belirleyebiliyor. Mesaj alım saatlerini sınırlayan müşteriler, SMS’lerini bu sürenin dıındaki zamanlarda almaya başlıyor.

SMS ile oy kullanmak artık daha ucuz

Kullanıcıların cep telefonu kullanımından alışkın oldukları tüm yenilikçi hizmetleri TT SMS ile hayata geçirmek mümkün: Web üzerinden aynı anda birçok telefona grup SMS atılabilirken; hava durumu, son dakika haberleri, maç sonuçları, SMS ile oylama ve benzeri hizmetlerden faydalanmak mümkün.

Kısa mesaj ücretleri telefon faturaları üzerinden tahsil edilecek. TT SMS’i kullanan Türk Telekom müşterileri, bu hizmetten faydalanmak istemedikleri takdirde Telekom Müdürlüğü’ne başvurarak telefonlarının bu özelliğini kapattırabilecek.

TT SMS servisi ile ilgili her türlü ayrıntılı bilgiye www.sms.turktelekom.com.tr adresinden,
444 1 444 Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Servisi’nden ve 0800 314 44 44 Yardım Masası’ndan ulaşılabiliyor.