Ana sayfa BT Gündem Sağlıkta “Acil Bilgisayar” kapsamı genişletildi

Sağlıkta “Acil Bilgisayar” kapsamı genişletildi

118
0

Sağlık Bakanlığı’nın ilk aşamada 300 bini aşkın Bakanlık personelinin teknolojiden en üst düzeyde yararlanması amacıyla başlattığı “Acil Bilgisayar Desteği” kampanyası, ikinci aşamada Türkiye’deki tüm sağlık çalışanlarına açıldı. 15 Ekim 2007’ye kadar uzatılan Acil Bilgisayar Desteği kampanyasından böylece 500 binden fazla sağlık çalışanı yararlanabilecek.Türkiye’deki sağlık çalışanlarını en uygun koşullarla teknolojiyle tanıştırmak ve sağlık çalışanlarının bilgisayar okuryazarlığını artırmak amacıyla T.C. Sağlık Bakanlığı, Vakıfbank, Intel ve Microsoft işbirliğiyle 14 Şubat’ta başlatılan kampanya, ikinci aşamada tüm sağlık çalışanlarının yararlanmasına açıldı. Hem donanım hem de yazılım olarak en son teknolojilerin sunulduğu kampanyadan bugüne kadar yaklaşık 10 bin kişi yararlandı. 500 binden fazla sağlık çalışanını kapsayacak olan kampanyanın süresi de 4 ay daha uzatıldı. e-Sağlık uygulamaları için temel teşkil edecek olan Acil Bilgisayar Desteği kampanyası 14 Ekim’e kadar devam edecek.

Sağlık çalışanları arasında bilgisayar kullanımı artıyor
Kampanya paralelinde sağlık çalışanları arasında bilgisayar ve teknoloji kullanım düzeylerini belirlemek ve aynı zamanda bilgisayar kullanılarak imza atılan başarı hikayelerini öğrenmek amacıyla bir e-anket çalışması düzenlendi. Bakanlık kayıtlarında e-mail adresi bulunan 70 bini aşkın çalışana yönelik olarak 1 Nisan – 7 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen anketi 6.344 kişi yanıtladı. Sağlık çalışanları arasında bilgisayar kullanım oranının giderek arttığını ortaya çıkartan ankete göre hastaneler, sağlık ocakları, semt poliklinikleri, kan ve radyoloji merkezlerinde görev yapan doktor, hemşire, sağlık memuru, röntgen teknisyeni gibi her kademeden personel, bilgisayarla iş yönetimini tercih ediyor ve bu yöntemle verim artışına katkıda bulunduğunu düşünüyor.

Bilgisayar üzerinden yönetilen hasta kaydı, stoklama, satın alma, kan bankası yönetimi, laboratuvar yönetimi, kalite sistemleri yönetimi gibi uygulamalar için çok yoğun kullanılan bilgisayarlı sistem, sağlık çalışanlarına, internet sayesinde arama yapma ve dünyanın dört bir yanı ile bilgi alışverişinde bulunma imkanı sağlıyor.

Anket sonucu ödüller sahiplerini buldu
Ankette en çok dikkat çeken 3 başarı hikayesi sahibi tıp personeli, bundan sonraki çalışmalarını daha verimli sürdürebilmeleri amacıyla son model birer masaüstü bilgisayarla ödüllendirildi. 2’si doktor biri laborant olan ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde görev yapan Dr. Murat Erk, Laborant Volkan Aydemir ve Dr. Gökhan Mez, ödüllerini Sağlık Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Nihat Akpınar’dan aldı.
Türkiye’nin dört bir yanından örnek ‘başarı hikayeleri’
Anketi Burdur’dan cevaplayan Dr. Murat Erk, ‘bilgisayar doğru kullanıldığında hayat kurtarır’ dediği bir hikayeye sahip. Yüksek ateş şikayetiyle sağlık ocağına gelen bir bebeğe yaptığı muayene ve incelemelerde herhangi bir enfeksiyon odağı bulamayan ancak kan değerlerindeki anormalliği, internette kan tablosu sonuçlarına göre araştıran Dr. Erk, yaptığı araştırmada bebeğin çok acil müdahale gerektiren bir kan hastalığının bulunduğunu tespit ediyor. Hasta bebeği ambulansla hemen üniversite hastanesine gönderen Dr. Murat Erk, böylece bebeği hayatının kurtulmasını sağlıyor.

Kocaeli’de bir kan merkezinde görev yapan Laborant Volkan Aydemir ise, yıllık kan ve kan ürünlerinin en verimli şekilde kullanımını sağlamak ve atık kan ürünlerinin yükselen grafiğini düşürmek için bilgisayarlı sisteme geçen örnek bir sağlık çalışanı. Daha önce bilgisayar ve internet imkanlarından yoksunken yıllık kan ve kan ürünlerini zamanında ve yerinde kullanamadıkları için 2003 yılında 103 adet kan ürününü imha etmek zorunda kaldıklarını belirten Aydemir, 2004 yılında kademeli olarak bilgisayara geçmelerinden sonra imha sayısını 2004’te 44’e, 2005’te 11’e ve 2006 yılında 21’e düşürdüklerini belirtiyor. Bu yöntemle devlet kasasından 3 yılda toplam 19.000 YTL’lik tasarruf edilmesini sağladıklarını belirten Aydemir, sistem sayesinde, özellikle RH negatif kan grup ve ürünlerine ihtiyacı olan başka illerdeki hastalara internetten ulaşarak zamanında kan transferleri gerçekleştirdiklerinin altını çiziyor.

Bir diğer başarı öyküsü Gaziantep’te çalışan Dr. Gökhan Mez’e ait. Dr. Gökhan Mez, bölgelerindeki yüksek bebek ölümlerini takip edebilmek için hazırladıkları veri girişi takibi sayesinde bebekleri nasıl yaşatabilecekleri ile ilgili geniş bir çalışma sahası kazandıklarını ve 7 aylık bir süre içerisinde bebek ölümlerinde % 10’luk bir düşüş sağlamayı başardıklarını belirtiyor.

Bilgisayar sağlığın her alanında kullanılıyor
Böbrek kanserli hastasının tedavi yöntemleri için yurtdışıyla yazışmaktan, ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Belgesi almak için gecede 7.000 kişinin bilgilerini bilgisayarlı sisteme girmeye, laboratuar test girişlerindeki barkod hatalarını takip edip düzeltmekten Pakistan’da deprem bölgesinde web kamera ile başka şehirlerdeki yaralılara teşhis koyabilmeye kadar, teknoloji, tıbbın her alanında ve neredeyse her kademedeki çalışan tarafından kullanılıyor. Ankete katılan bir uzman doktor, onkoloji asistanlığına başladığı 1996 yılında ilk maaşıyla aldığı ve “Kim Korkar Windows 95’ten?” adlı kitap ile bir gecede kullanmayı öğrendiği ‘Pentium 100, 16 MB EDO RAM, 1.2 GB HDD’ bilgisayarının kendisini Amerika’da, tıp literatürüne giren 2 ayrı kitapla sonuçlanan 4 yıllık bir başarıya götürdüğünü ifade ediyor.

Yeni Bir Uzmanlık Alanı : ‘Sağlık Bilişimi Uzmanları” artıyor
Bir çok başarı hikayesiyle dolu olan anketten çıkan bir diğer önemli sonuç “Sağlık bilişimi uzmanı” olarak adlandırılan ve bilişim teknolojilerini kurum bünyesine entegre etmekle görevli olan çalışanların sayısında artış olduğu. Bilgisayar kullanımını kurum bünyesine entegre etmek ve tıpta bilişim kullanımıyla ilgili gelişmeleri takip etmekle yükümlü olan söz konusu uzmanlık, bilişimle yakından ilgilenen tüm tıp çalışanlarının üstlenebileceği bir görev olarak tanımlanıyor.

Başvurular Vakıfbank Şubelerinden ya da www.vakifbank.com.tr ‘den
Proje kapsamında farklı fiyat ve konfigürasyonda 4 masaüstü ve 4 dizüstü bilgisayar modeli olmak üzere toplam 8 ayrı seçenek sunuluyor. Kampanyadaki bilgisayarların masaüstü modelleri Casper, Dell (Kont Bilgisayar) ve HP (Sentim Bilişim Teknolojileri) tarafından, dizüstü modelleri ise Vestel, Fujitsu Siemens (Yönsis) ve Toshiba (TNB) tarafından sunuluyor. Sunulan tüm ürünler peşin, VakıfBank kredi kartları ya da bireysel kredi kullanılarak alınabiliyor. 24 aya varan taksit seçeneğinin sunulduğu kampanyada ürünleri satın almak için Türkiye genelindeki Vakıfbank şubelerine ve www.vakifbank.com.tr adresine başvurulabiliyor. Ayrica 444 0 724 numaralı VakıfBank Çağrı Merkezi’nden de detaylı bilgi alınabiliyor.