Samsung CES2024’te hayal satarken evinde gerçekleri açıkladı: Durum parlak değil

Samsung CES2024 öncesinde yapay zekâ odaklı toplantısında yenilikçi ürünlerini sergilerken Güney Kore'de faaliyet kârının yüzde 85 azalacağını açıkladı. 2008'in de altına inecek

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden Samsung Electronics, 2023 mali yılı için beklenenden daha büyük bir kâr düşüşü açıkladı. Güney Kore’nin başkenti Seul’de yapılan şirket açıklamasına göre, şirketin dördüncü çeyrek kârının bir önceki yıla göre yüzde 35 düşerek 2,8 trilyon won (2,1 milyar $) civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu rakam, analistlerin öngördüğü 3,9 trilyon won’un oldukça aşağısında kaldı.

2008’den günümüze en kötüsü

Samsung’un  2023 yılı toplamı için tahmini karı ise daha da vahim: şirket, faaliyet kârında yüzde 85 düşüşle 6,54 trilyon won kar bekliyor. 2008 finansal krizinden bu yana ilk kez şirketin yıllık faaliyet kârı 10 trilyon won’un altında kalacak.

Kar düşüşünün ana nedeni olarak zayıf tüketici talebi gösteriliyor. Hem yarı iletken hem de akıllı telefon bölümlerindeki satışlar geriledi. Yarı iletken bölümünün geçen yıl 2 trilyon won civarında bir işletme kaybı yaşadığı tahmin ediliyor. Ancak, amiral gemisi telefonların güçlü satışları sayesinde akıllı telefon bölümünün kârlılığını koruduğu öngörülüyor.

Yine de Samsung için her şey karamsar değil. Bellek yongalarında yaşanan fiyat artışı ve üretim kesintileri sayesinde şirketin bu alanda yeniden kar etmesi bekleniyor. 2024 yılında DRAM ve NAND flash bellek fiyatları artacağından daha iyi bir yıl olması umuluyor.

Katlanır modeller düşüşü katladı

Zayıf tüketici talebi, sadece yarı iletken ve akıllı telefon bölümlerinde değil, aynı zamanda katlanabilir telefonlar gibi daha üst düzey ürünlerde de satışların düşmesine neden oldu. Reuters’ın haberine göre, Samsung’un katlanabilir telefon satışları, dördüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre her bir model için yaklaşık birer milyon adet azaldı. Bu düşüş, şirketin amiral gemisi telefonlara olan talebin güçlü kalmasına rağmen gerçekleşti.

Analistler, katlanabilir telefon satışlarındaki düşüşün, yüksek enflasyon ve faiz oranları gibi küresel ekonomik faktörlerden kaynaklandığını tahmin ediyor. Bu faktörler, tüketicilerin daha pahalı ürünlere olan talebini azaltıyor.

Amerika’da hayaller

Bu hafta, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES2024 fuarı, kapılarını resmen açmadan önce Samsung yapay zekâ temalı bir basın toplantısı ile yapay zeka çipleri ile donatılmış yeni TV ve monitör modellerini, Microsoft Copilot tuşu bulunan Galaxy 4 dizüstü bilgisayarını, akıllı evler ve akıllı arabalar arasındaki köprü vizyonunu açıkladı. Hatta, Xiaomi’nin 2022 yılında gösterdiği şeffaf televizyonu, yine Güney Koreli rakibi LG’nin lansmanından bir gün sonra tanıttı.
Samsung, ayrıca 17 Ocak’ta ABD Silikon Vadisi’nin kalbi SanJose’de düzenlenecek olan Galaxy Unpacked etkinliği ile de amiral gemisi telefon modeli Galaxy S serisinin S24 modelini de duyurmaya hazırlanıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu