Ana sayfa BT Gündem Samsung kullanıcısı, mobil reklamdan kafasını kaldıramıyor

Samsung kullanıcısı, mobil reklamdan kafasını kaldıramıyor

191
0

Dünyanın en büyük mobil reklam platformlarından InMobi ile Bullseye Worldwide’ın Türkiye’deki mobil reklam ağlarının kullanım detaylarına ışık tutan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de en çok Samsung marka Akıllı telefon kullanıyor. Onu Apple takip ediyor. 2015 yılının üçüncü ve dördüncü çeyreğinde, akıllı telefonlarda gösterilen reklamları karşılaştıran araştırma sonuçları, yalnızca reklam görüntülenmelerine değil, Türk halkının mobil cihaz ve işletim sistemi tercihlerini de ortaya çıkartıyor. InMobi,  2015 yılı sonu rakamlarına göre üç mobil operatörün şebekesinde bulunan 41.5 milyon akıllı cihazdan, her ay 14.5 milyonuna erişim sağlayarak,  aylık 675 milyon reklam gösterimi gerçekleştiriyor.

En çok kullanılan üretici Samsung

Kullanıcıların telefon tercihleri, reklam gösterimlerine de doğrudan etki ediyor. Apple’ın iPhone telefonu bir tek cihaz olarak tanımlandığı için istatistiklerde yüzde 25,1 oranında reklam gösterimi verdiği görülüyor. Ancak Android üreticisi şirketlerin birden çok modelde telefonları olduğu için, istatistikler her bir telefon başına orantısal rakamları veriyor. Örneğin Samsung Galaxy S4’ün reklam gösterimi alma oranı yüzde 3,2 olduğu halde, Galaxy S III modelinin yüzde 2,6 olduğu göze çarpıyor.

Üreticilerin tüm telefon modellerinden gelen reklam gösterim oranları birleştirildiğinde, Samsung yüzde 45 oran ile açık ara farkla birinci sıraya yerleşiyor. Samsung’u ortalama yüzde 27 ile Apple, yüzde 6 ile LG ve yüzde 5 ile General Mobile takip ediyor. Sony ve HTC’nin oranları ise yüzde 3 olarak sonuçlara yansıyor. Bu oranlar, aynı zamanda Türk halkının en çok kullandığı telefon modellerini belirtmesi bakımından da önemli.

Akıllı telefonlar lider, tabletlerin payı artıyor

Akıllı telefonlardan elde edilen reklam gösterimleri 2015 yılının son çeyreğinde yüzde 90,9 oranını gösteriyor. Ancak bu oran, üçüncü çeyrekte yüzde 94,5 seviyesindeydi. Bu gerileme ise kendini, tabletlerdeki artış olarak gösterdi. Üçüncü çeyrekte yüzde 4,5 olan tablet cihazlardan elde edilen reklam gösterimleri, dördüncü çeyrekte neredeyse ikiye katlanarak yüzde 8,9 seviyesine fırladı.

Android %70 ile birinci işletim sistemi

Reklam gösterimlerinin hangi işletim sistemleri üzerinde en fazla oranda gerçekleştirildiğine bakıldığında, raporda Android işletim sistemi yüzde 70,7 oran ile açık ara fark ile liderliğini koruyor. Apple’ın mobil işletim sistemi iOS ise son çeyrekte yüzde 26,8 oran elde edebilmiş. En çok reklam gösterimi alınan üçüncü mobil işletim sistemi ise yüzde 2 oranı ile Windows OS olarak gösteriliyor. Android platformunda daha çok içerik olması reklam gösterimlerini artırırken, bu yoğun içerik havuzu bir yandan daha da çok içerik üretimini tetikliyor.

KullanılanTelefonlar