Samsung’un patronu Lee Kun-Hee 78 yaşında vefat etti

Samsung'un yönetim kurulu başkanı ve patronu Lee Kun-Hee 78 yaşında vefat etti. Geride 16 milyar dolarlık servet ve bir monopol şirket bıraktı. 

Samsung’un yönetim kurulu başkanı ve patronu Lee Kun-Hee 78 yaşında vefat etti. Geride 16 milyar dolarlık servet ve bir monopol şirket bıraktı. 

Samsung tarafından yapılan açıklamaya göre, şirketin yönetim kurulu başkanı Lee Kun-Hee, 25 Ekim Pazar günü, 78 yaşında vefat etti. Samsung tarafından yaplan açıklamada Lee Kun-Hee’nin ölüm sebebi açıklanmadı. Lee Kun-Hee 2014 yılında geçirdiği kalp krizi sonrasında hastaneye kaldırılmıştı. O günden beri şirketi, tek varisi oğlu Lee Jae-Yong yönetiyordu.

Lee Kun-Hee 1942 yılında, Japonya egemenliği altındaki Kore’de dünyaya geldi. Babasının 1938 yılında temellerini attığı şirketi 1987 yılında devraldı. 1993 yılında, Frankfurt’ta katıldığı bir konferans sırasında çalışanlrına “Eşleriniz ve çocuklarınız dışında her şeyi değiştirin” diyerek, günümüz Samsung’un temellerini attı.

Şirketi yönettiği süre boyunca defalarca yolsuzluk ve rüşvet davaları ile yüzleşen Lee Kun-Hee, defalarca da hapis cezasına çarptırıldı. Cezaları bir şekilde indirildi ve ertelendi. En son 2008 yılındaki dava sırasında, Samsung yönetiminden çekilmesi gerekmişti. Ancak 2009 yılında yeniden şirket yönetimine geçti. 2014 yılında geçirdiği kalp krizi sonrası hastaneye kaldırılan Lee Kun-Hee o günden beri şirkette aktif görev almıyor, Samsung’u oğlu ve tek varisi Lee Jae-yong yönetiyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu