SAP Forum 17’inci yılında dünyanın 25’inci ekonomisine eşitlendi

Bu yıl 17’inci kez düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği olan SAP Forum, 5.000’e yakın katılımcıyı ağırladı. “Yepyeni Bir Yarış” başlığıyla hızla değişen koşullarda rekabetçi kalabilmenin yöntemlerini masaya yatıran etkinlik, IBM’in platin, Fujitsu&NetApp’ın inovasyon sponsorluğunda gerçekleşti. Türkiye’deki müşterilerinin toplamı dünyanın 25’inci büyük ekonomisine eşit olan SAP, etkinlikte toplam 14 paralel salonda, başarı hikayelerinin de ayrıntılarıyla ele alındığı 90’ın üzerinde sunuma yer verdi. Türkiye’nin ve dünyanın “en iyi” şirketlerinin sunumlarını izleyen katılımcılar, güne bir inovasyon ve teknoloji gurusu olan SAP Veritabanı ve Teknoloji Dünya Başkanı Steve Lucas’ın açılış konuşmasıyla başladı.

İnovasyon ve teknoloji gurusu Steve Lucas, büyük verinin geleceğini değerlendirdi

SAP Veritabanı ve Teknoloji Dünya Başkanı Steve Lucas, SAP Forum’un açılışında yaptığı konuşmada mobil teknolojiler ve bulut bilişimin şirketlerin iş yapış biçimlerine katkılarının yanı sıra son yılların teknoloji trendleri arasında ilk sıralarda yer alan büyük veri kullanımının iş dünyasına etkilerini de dikkat çekici örneklerle analiz etti. Perakende devlerinin büyük veriyi kullanarak promosyon stratejilerini nasıl belirlediği ve bankacılık sektöründe yürütülen risk analizi süreçlerinde büyük veri kullanımı sayesinde ortaya çıkan yenilikçi yöntemlerden nasıl yararlanıldığı gibi kritik konulara değinen Steve Lucas, iş dünyasında büyük veri kullanımını tüm detaylarıyla inceledi.

Steve Lucas, CEO’ların işlerini hala 20. yüzyıl konseptine dayalı işaretleri veya ölçütleri kullanarak yürütmeye çalıştıklarını vurgulayarak, “Bugün dijital bir dünyada yaşıyoruz. Yaptığımız şeylerin çoğu elektronik olarak kaydediliyor, işleniyor, birbiri ile etkileşiyor, sosyalleşiyor ve hatırlanıyor. Bu da kurumlara, bu dijital bilgilerin tümünü kullanarak yeni ölçütler veya çözümler etrafında işlerini oluşturma fırsatı veriyor. Örneğin, yeni dijital işaretler kullanılarak tıbbi kurumların kanser tedavisini kişiselleştirilmesi mümkün oluyor. Perakendeci mağazalar, müşterileri için gerçek zamanlı bilgi ile zenginleştirilmiş deneyimler oluşturabiliyor. Devletler ise vergide sahtekarlık yapanları daha iyi belirleyerek milyarlarca dolar tasarruf edebiliyor. SAP, gerçek zamanlı veri platformu ile bu yenilikçiliği kurumlara sağlıyor. Yeni bir platformda veriyi nasıl yöneteceğimizi ve analiz edeceğimizi yeniden tanımlıyoruz. Böylece şirketler 21. yüzyılda iş yapma yöntemlerini yeniden keşfedebilirler,” dedi.

Konuşmasında son dönemin dikkat çekici başlıkları arasında yer alan büyük veri konusuna önemli bir yer veren Steve Lucas, büyük verinin geleceğine ilişkin sorulara da yanıt verdi: “Büyük veriden sonrası daha büyük veri. Bunun başka bir açıklaması yok. Neredeyse hiçbir şeyin silinmediği bir dünyada yaşıyoruz. Veriler silinmiyor, elenmiyor ve sürekli birikmeye devam ediyor. Ama elinizdeki verinin ne kadar büyük olduğu önemli değil. Önemli olan, bu veriyi nasıl işlediğiniz, ne şekilde kullandığınız ve iş süreçlerinde yararlanmak için neler yaptığınız. Yöneticilerin, çalışanların ve tabii ki tüm şirketlerin veriye doğru ve hızlı şekilde ulaşmaya, bunu mobil cihazlara iletmeye gereksinim duyduğunu hemen her sektörde görüyoruz. Bu süreçlerin profesyonel ve kurumun ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş bir anlayışla yönlendirilmesi gerekiyor. Şirketlerde veriden sorumlu olacak ‘Chief Data Officer’ (Veriden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi) gibi bir pozisyon yok, fakat bu pozisyona şiddetle ihtiyaç var ve bu ihtiyaç giderek daha da artıyor.”

SAP’nin Türkiye’deki tüm müşterilerinin toplamı dünyanın 25’inci ekonomisine eşit

Açılış konuşmasından sonra söz alan SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin ise “KOBİ’ler dahil, Türkiye’deki tüm müşterilerimizin toplamı dünyanın en büyük 25’inci ekonomisine eşit. Bu başarıda SAP çözümlerinin ve 1.000’in üzerindeki müşterimize en iyi şekilde yardımcı olan 30 iş ortağımızın katkısı tartışılamaz. 2015 yılına dek 5.000’in üzerine çıkaracağımız danışman ve iş ortaklarımızdan oluşan eko sistemimizle birlikte hizmet verdiğimiz kurumların daha da büyümesini sağlamak istiyoruz. Amacımız böylece Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10’uncu ekonomisi olma hedefini başarmasında pay sahibi olmak. Bunu başaracağımıza yürekten inanıyorum. Halen dünya çapında 85.000’in üzerinde SAP danışmanı bulunuyor. SAP Çözüm Akademisi ile 2006 yılından bu yana SAP Danışmanı yetiştiriyor ve Türkiye’nin önde gelen üniversiteleriyle işbirliği yürütüyoruz. SAP Danışmanlık Sertifikası’nı alanlar sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da kendilerine kariyer yolu çizebilecek. SAP danışmanlarının artması Türkiye’de kurumsal yazılım pazarının büyümesine de önemli bir paya sahip olacak,” dedi.

SAP’nin 2011’de tüm dünyada 40 yıllık tarihinin en iyi sonuçlarını elde ettiğini hatırlatan Zeynep Keskin, şirketin inovasyona yönelik vizyonuna da değindi: “Yepyeni bir yarış dedik, çünkü iş dünyası hızla değişiyor. Sosyal ağların da etkisiyle bireysel kullanıcı deneyimi ve beklentileri farklılaşıyor. Bu değişime değer yaratabilmek için SAP farklı ve yenilikçi çözümleri ile yarışıyor. Kurumları da artık farklı bir dünya ve sürekli değişen koşullar bekliyor. Bu nedenle herkes için yepyeni bir yarış söz konusu. Bu yarışı kazanmanın tek yolu da inovasyon. Artık yalnızca inovasyona inanan şirketlerin ayakta kalacağına inanıyoruz. Diğer firmaların işi gerçekten çok zor. SAP olarak vizyonumuz bu doğrultuda çizmenin çok ötesinde bir yaklaşımımız var. Müşterilerimize yeni bir yarışa hazırsanız biz de sizin yanınızdayız diyoruz. Müşterilerimiz olan firmalara sunduğumuz danışmanlık onların yalnızca teknolojiden doğru şekilde yararlanmalarını değil, kendi sektörlerinde birer başarı öyküsü yaratmalarına olanak verecek inovatif hamleleri yapabilmelerini de sağlıyor.”

Perakendenin patronlarından teknolojiye tam destek

SAP Forum 2012, Dr. Deniz Gökçe’nin yönetiminde gerçekleşen Patronlar Konuşuyor oturumu, perakende dünyasının üç önemli ismi olan A101 Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Dağlıoğlugil, Aydınlı Grup Genel Müdürü Levent Özkan ve Desa CEO’su Burak Çelet’in sektörün bugünü ve geleceği üzerine yaptığı hararetli bir beyin fırtınasına da sahne oldu. Perakendenin tüm süreçlerinde çok yoğun bir rekabetin söz konusu olduğunu vurgulayan konuşmacılar, iş hayatında zaaflara yer olmadığını belirterek, teknolojiye yaptıkları yatırımlara değindi. Yurtiçi ve yurtdışı operasyonları farklı yapılarla çözmeye çalışmanın zorluklarını açıklayan konuşmacılar, SAP çözümleriyle tüm ülkelerde hızlı, entegre ve verimli operasyonlar yönetebildiklerini belirtti.

Hayata Fark Atmak

Günün sürprizi ise “Yarışmadan yarışmacı olunmaz. En iyilerle yarışarak çıtanı yükselteceksin” diyen Türkiye’nin ilk ultra maratoncusu Bakiye Duran oldu. İş hayatının da, 48 saat uyumadan, ayakta beslenerek, bir çölde ya da Mont Blanc dağlarında, sırtınızda 30 kilo yük ile koşarak tamamlanan bir ultra maratondan farklı olmadığı söyleyen Duran’ın konuşması ilham vericiydi: “Benim ultra yarışları koşmaktaki amacım Türkiye’de bilinmeyeni, yapılmayanı yapmak, ilkleri gerçekleştirmek ve yeni bir akım, yeni bir heyecan getirmek,” diyen Duran, “Kişisel sınırlarımı aşmak, çıtamı yükseltmek, kapatılamayacak kadar fark yaratmak, ünlü ultra yarışçılarla aynı kulvarda koşup onlara rakip olmak en büyük hayalimdi. Hayallerimden ve isteklerimden hiç vazgeçmedim ve hep çok çalıştım. Hayallerimi gerçekleştirirken babamın bir sözünü asla aklımdan çıkarmadım: Bir işi yapıyorsan, senin yaptığın belli olsun; yaptığın işin en iyisini yap ve o işi senden daha iyi yapabilen olmasın. O yüzden ben de size en iyi olmak için, kimsenin yapamadığını yapmak için çalışmanızı öneriyorum. En önemlisi de yarışınız iş dünyasında da olsa, stadyumlarda da olsa, hayal kurmaktan ve hayallerinizi zirvelere yerleştirmekten asla vazgeçmeyin.”

Türk iş dünyası SAP ile dönüşüyor

SAP Forum 2012’nin dikkat çekici sunumları Türk iş dünyasının son yıllarda nasıl teknolojiyle dönüştüğünü gözler önüne serdi. Örneğin, 20 fabrikası ile 360 milyona yakın tüketici kitlesine içecek sunan Coca Cola İçecek (CCİ), SCORE (Standardize-COnsolidate-REport) Projesi ile konsolide finansal raporların hazırlanma sürecinde nasıl %30 verimlilik sağlayabildiğini detaylarıyla iş dünyasıyla paylaştı. Türk Hava Yolları ise 150 çalışanı ve 10 ülkeden 100’ün üzerinde SAP danışmanından oluşan 250 kişilik uluslararası bir ekip tarafından hayata geçirilen projesinin ayrıntılarını paylaştı. Avrupa’nın en iyi havayolu seçilmiş bulunan ve operasyonel mükemmelliği ön planda tutan Türk Hava Yolları, projenin tüm aşamalarının tamamlanmasıyla birlikte operasyonel mükemmelliğe ulaşacak.
Küresel çapta sürdürülen projenin SAP ekibinde Türkiye, Hindistan, Almanya, İtalya gibi ülkelerden katılan uluslararası proje ve havayolu tecrübesine sahip uzmanlar bulunuyor.

Çalık Holding Yılın SAP Projesi Ödülü’nü aldı

SAP Forum’da başarılı SAP projeleri de ödüllendirildi. Yılın SAP Dönüşüm Projesi Ödülü Şişecam’a verilirken, Yılın SAP Projesi Ödülü ise Çalık Holding’in oldu. Coca-Cola İçecek Orta Ölçekli Proje kategorisinde Kalite Ödülü alırken, EnerjiSA Başkent Elektrik Büyük Ölçekli Proje kategorisinde Kalite Ödülü’ne layık görüldü.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.