Ana sayfa BT Gündem SAP iş analitiğinde de lider

SAP iş analitiğinde de lider

78
0

IDC’nin yayınladığı raporda SAP, analitik uygulamaların bir kolu olan finansal performans ve strateji yönetimi çözümleri alanında da yüzde 23.7’lik pazar payı ile üst üste iki sene en hızlı büyüyen şirket unvanına sahip oldu.

Dünyanın önde gelen yazılım firmalarından SAP’nin işe yönelik yazılım çözümleri, bağımsız araştırma kuruluşları tarafından alanında lider gösterilmeye devam ediyor. SAP, bağımsız araştırma firması IDC tarafından, yazılım lisansı ve bakım gelirlerine göre, performans yönetimi ve analitik uygulamalar alanında da pazar lideri olarak tanımlandı.

Performans yönetimi ve analitik uygulamalar pazarı, finansal performans, strateji yönetimi ile müşteri ilişkileri yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, işgücü ve servis operasyonları analitiği gibi çeşitli uygulamaları kapsıyor. SAP’nin Kurumsal Performans Yönetimi (Enterprise Performance Management) olarak adlandırdığı bu pazar, toplam 24.1 milyar dolarlık iş analitiği (business analytics) yazılımı pazarının 8.37 milyar dolarlık kısmını oluşturuyor.

Araştırma firması IDC’nin “Worldwide Business Analytics Software 2009–2013 Forecast and 2008 Vendor Shares” adı altında global ölçekte hazırladığı rapora göre SAP’nin, yüzde 20.3’lük pazar payı ile performans yönetimi ve analitik uygulamalar alanına öncülük ettiği belirtiliyor. IDC’nin raporunda ayrıca, SAP’nin bu segmentte geçen yıla göre yüzde 13.9’luk büyüme oranı yakaladığı, bu oranın takip eden rakiplerinin ve toplam pazardaki yüzde 8.9’luk büyüme oranından daha fazla olduğu vurgulanıyor. IDC’nin “Worldwide Financial Performance and Strategy Management 2008 Vendor Shares” adlı diğer bir raporu ise SAP’nin, analitik uygulamaların bir kolu olan finansal performans ve strateji yönetimi konularında yüzde 23.7’lik pazar payına sahip olduğu belirtiliyor. Geçen yıla göre yüzde 28.4’lük büyüme gösteren SAP’nin, toplam pazardaki büyüme oranının iki katından fazla bir büyüme gösterdiği vurgulanıyor. Bu sonuçlar, SAP’nin bu alanda üst üste iki sene en hızlı büyüyen firma olduğunu gösteriyor.

IDC’nin Başkan Yardımcısı Dan Vesset açıklamasında, “Rapordan elde edilen sonuç, performans yönetimi ve analitik uygulamalar alanında, dünyanın dört bir tarafındaki müşterilerin beklentilerini en iyi SAP’nin karşıladığını ortaya koyuyor. SAP’nin bu segmentteki büyümesiyle, hem büyük oyunculara hem de bu alana yoğunlaşmış çözüm sağlayıcılara öncülük ediyor” dedi.

SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker ise yaptığı değerlendirmede, “SAP’nin, tüm dünyada performans yönetimi ve analitik uygulamalar alanında pazar lideri gösterilmesini memnuniyetle karşıladık. IDC raporunun sonucu aynı zamanda, SAP ürün ve çözümlerine olan talebin bu ekonomik kriz koşullarına rağmen azalmadığını gösteriyor. Şimdi olduğu gibi gelecekte de, iş süreçlerindeki verimliliği artıracak yeni çözümlerimizle lider firma konumumuzu sürdüreceğiz” dedi.

SAP, yine bağımsız araştırma şirketi IDC tarafından dünya çapında hazırlanan İş Zekası raporuna göre, yüzde 20.4’lük pazar payı ile iş zekası alanının bir numaralı firması olarak gösterilirken, İnterpromedya’nın 2008 yılı İlk 500 Bilişim Şirketi araştırması sonucunda, Türkiye’deki ERP yazılım gelirlerinde lider firma olarak tanımlanmıştı.