SAP, şirketleri akıllandırıyor


SAP, SAPPHIRE NOW’da Deneyim Yönetimi adı altında müşteri, çalışan, ürün ve marka olmak üzere dört temel iş deneyiminin ölçülmesini ve iyileştirilmesini sağlayan 10 yeni çözümünü duyurdu.

SAP’nin en büyük teknoloji etkinliği SAPPHIRE NOW, ABD’nin Orlando kentinde 7-9 Mayıs tarihleri arasında düzenlendi. SAP’nin dünyanın önde gelen müşterilerini, üst düzey liderlerini, SAP uzmanlarını ve iş ortaklarını bir araya getiren konferansta SAP, Akıllı İşletmeler konseptine getirdiği çığır açıcı yenilikleri, işbirliklerini ve standartları zorlayan yeni çözümlerini tanıttı.
SAP Deneyim Yönetimi (Experience Management-XM) ile sınırları çiziyor
SAP, müşterilerin ve işletmelerin birbiriyle etkileşiminde yeni bir dönem başlattı. Qualtrics satın almasının tamamlanmasından sadece üç ay sonra SAP, deneyim verilerini (X-verisi) operasyonel verilerle (O-verisi) birleştiren, bu sayede müşteri, çalışan, ürün ve marka olmak üzere dört temel iş deneyiminin ölçülmesini ve iyileştirilmesini sağlayan 10 yeni çözümünü ilk kez SAPPHIRE NOW’da duyurdu. Oluşturulan bu sistem, kurumsal yazılımlara yeni bir standart getiriyor.

Bu birleşim sayesinde işletmeler müşterilerinin, çalışanlarının, tedarikçilerinin, iş ortaklarının ve diğer paydaşlarının görüşlerini, duygularını ve niyetlerini sürekli olarak takip edebiliyor. Müşteri deneyimi (Customer Experience – CX) için dört, çalışan deneyimi için üç ve pazar araştırması için üç yeni çözüm, X-verisini doğrudan CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) ve HR (İnsan Kaynakları) sistemleri gibi kurumsal uygulamalara yerleştirerek sürekli etki ve gelişimin itici gücü oluyor.

SAP CEO’su Bill McDermott, “Deneyimlerin ve operasyonların akılda kalmasını istiyoruz. Deneyim Yönetimi dünyanın en iyi çalışan işletmeleri için yeni bir sınır hattı. SAP olarak, müşterilerimizin büyümeyi, inovasyonu ve iyimserliği teşvik eden bir güç haline gelmesi adına daha önce benzeri görülmemiş bir tutkuyla çalışıyoruz.” dedi.

Qualtrics CEO’su ve kurucu ortağı Ryan Smith de “Deneyim ekonomisi çağında yaşıyoruz. Bu düzende işletmeler ya bilinçli olarak birinci olmak için yarışıyor ya da farkında olmaksızın en dibe sürükleniyor. Kazanan taraftaki şirketlerin farkı, şunu anlamaları olacak: X-verisi ve O-verisi bir araya gelerek bir işletmede neler olduğunu, bunların neden olduğunu ve çarpıcı iş sonuçları üretmek için nasıl gerçek-zamanlı harekete geçmek gerektiğinin hikayesini anlatıyor.”

Bu yeni SAP çözümleri, işletmelere X-verisi ve O-verisini kullanan uçtan uca bir Deneyim Yönetimi-XM platformu sunuyor. Bu sayede işletmeler:

  • Her önemli temas noktasında müşterilerinden, çalışanlarından ve diğer paydaşlardan elde edilen X-verisini tek bir kurumsal sistemde merkezileştiriyor. Böylece işletmelerin paydaşlarını takip edebilmesi kolaylaşıyor.
  • X-verisini işletmelerdeki operasyonlara ve süreçlere bağlayarak neyin neden olduğunu anlıyor, gizli kalmış trendleri fark ediyor ve ardından işlemeyenleri düzeltmeye, işleyenleri ise ön plana çıkarmaya yardımcı olacak önerileri otomatik olarak oluşturuyor.
  • Müşterilerinin daha uzun süre kendileriyle kalmasını, daha fazla alışveriş yapmasını ve arkadaşlarıyla paylaşmasını sağlayacak; çalışanlarının daha fazlasını yapmalarına, pozitif bir kültür oluşturmalarına ve markaları için bir elçi haline gelmelerine olanak tanıyacak şekilde hareket edebiliyor.

SAP, müşteri deneyimi için SAP C/4HANA çözüm ailesine Deneyim Yönetimi’ni dahil ederek satış, pazarlama, ticaret ve servis deneyimi yönetimine yönelik güçlü bulut çözümleri sunuyor. Böylece uçtan uca müşteri deneyimi platformu sağlayarak, işletmelerin satın alma kararlarını ve müşteri sadakatini etkileyecek içgörüleri takip edebilmelerine, anlamalarına ve buna göre harekete geçmelerine olanak tanıyor. Çalışan deneyimi tarafında SAP, mevcut İK platformlarını kurumsal eylem sistemlerine dönüştüren üç Deneyim Yönetimi çözümü sunuyor. Doğrudan mevcut İK sistemleri içinde oluşturulan çözüm, çalışan yaşam döngüsü boyunca çalışanlardan deneyim verisi topluyor; İK liderlerinin ve yöneticilerinin birinci sınıf bir iş gücünü oluşturmalarını, yönlendirmelerini ve korumalarını etkileyecek içgörüleri takip edebilmelerini, anlamalarını ve buna göre harekete geçmelerini sağlıyor.

SAP iOS ve Mac®’teki Uygulama Portföyünü Genişletiyor

SAP ve Apple, SAPPHIRE NOW’ın ilk gününde, Apple’ın cihaz üzerindeki öğrenen makine teknolojisi CORE ML®’in ilk kez SAP Cloud Platform SDK for iOS’un bir parçası olarak sunulacağını duyurdu. SAP Cloud Platform SDK’nın bu ay sonuna doğru sunulacak yeni versiyonu, işletmelerin SAP Leonardo tarafından desteklenen özel ve akıllı iOS uygulamaları oluşturmalarını sağlayacak. Öğrenen makine modellerinin otomatik olarak iPhone® ve iPad®’e indirilmesiyle uygulamalar çevrimdışı da çalışabilecek ve SAP Cloud Platform’a bağlanıldığında dinamik olarak güncellenebilecek.

SAP, Apple ile iş ortaklığı sonucunda, SAP SuccessFactors ve SAP Concur çözümlerini ve SAP Asset Manager için en popüler mobil uygulamalarını da doğrudan iOS’ta çalışacak şekilde yeniledi. Bu uygulamalar, güvenliği ve performansı artırmak ve Apple’ın en son platform inovasyonlarından yararlanmak üzere iPhone ve iPad ile tamamen entegre olacak. SAP, doğal (native) iOS deneyimini, SAP Ariba® çözümlerinden başlayarak daha kapsamlı bir uygulama portföyüne genişleteceğini de duyurdu.

SAP, iOS’daki başarısından yola çıkarak uygulama çözümlerini Mac’i de kapsayacak şekilde genişleteceğini ve SAP iOS uygulamalarının gücüne ve kullanım kolaylığına ulaşan yeni Mac uygulamaları geliştireceğini de açıkladı. Yeni doğal Mac uygulamaları, SAP iOS deneyiminin zenginliğini masaüstü dünyasına da kazandıracak.

SAP CEO’su Bill McDermott bu konuda şunları ifade etti: “Apple kurumsal pazarda yükselişte. Müşterilerimiz iOS’un meşhur ve benzersiz güvenliğini ve kullanım kolaylığını seviyor, oyunun kurallarını değiştirecek kurumsal uygulamalar oluşturmak için bu üstün platformdan yararlanıyor. Apple ile güçlü bir iş ortaklığımız var ve bugün yaptığımız duyurular da SAP’nin Apple ile birlikte inovasyonlarını sürdürmeye kararlı olduğunu gösteriyor.”

Apple CEO’su Tim Cook da şunları söyledi: “Kurumsal müşteriler, iOS kullanmanın işlerine katkısını görüyorlar. SAP’nin bu deneyimleri iPhone ve iPad’de genişletecek, üstelik ilk kez Mac dünyasına da kazandıracak olmasından dolayı çok heyecanlıyız. Bu, iş ortaklığımız açısından bir dönüm noktası ve SAP ile birlikte, dünyanın en güvenilir kurumsal süreç verilerini, işletmeler için en iyi cihazlar olan iPhone, iPad ve Mac üzerinde kullandırarak müşterilerimize güç kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu