Ana sayfa BT Gündem Şehiriçi telefonlar da rekabete açılıyor

Şehiriçi telefonlar da rekabete açılıyor

154
0

Uzak Mesefa Telefon görüşmelerinden sonra şehiriçi konuşmalar da rekabete açılacak. Telekomünikasyon Kurulu’nun konuya ilişkin kararı Bakanlar Kurulu onayına sunuldu. Türk Telekom ise konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada durumdan memnun olduğunu bildirdi.

Türk Telekom’un konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Türk Telekom, Telekomünikasyon Kurulu’nun şehiriçi telefon işletmeciliğinin özel sektöre açılmasına yönelik kararını Bakanlar Kurulu onayına göndermiş olduğunu memnuniyetle öğrenmiştir. Türkiye’de şehirlerarası ve uluslararası telefon işletmeciliği lisanslarının verilmesinin ardından şehiriçi telefon işletmeciliğinin de rekabete açılması, hizmet çeşitliliğinin artmasını sağlayacaktır. Bu alana girecek şirketlerin yatırımları ile telekomünikasyon sektörünün büyümesi en büyük beklentimizdir.

Türk Telekom, Türkiye’de telekomünikasyon alanında rekabetin tesis edilmesi için mevcut lisanslı operatörlere tesislerimize erişim imkanı vermekte, artan büyük yatırımlarla geliştirdiği altyapısını diğer kuruluşlarla paylaşmaktadır. Türk Telekom’un bu çerçevede geçtiğimiz aylarda telekom sektörünün belli başlı şirketleriyle Yerel Ağa Erişim Anlaşması imzalaması, ses ve veri pazarının gelişmesi, pazarın rekabete açılması sürecinde ülkemiz için önemli bir adım olmuştur. Daha fazla şirketin bu alana yeterli yatırım yaparak girebilmesi için Türk Telekom her türlü kolaylığı sağlamaya devam edecektir.

Son dönemde özellikle tüketici örgütlerinin yapıcı değerlendirmeleri ışığında atılan adımlar sağlıklı bir diyaloğa yönelik umut yaratmıştır. Bu diyalog TÜDER tarafından organize edilen sektörün yetkili makamlarının ve bazı rakiplerimizin de katıldığı toplantıda başlamıştır. Bu diyalog diğer tüketici örgütlerimizle de yapıcı bir şekilde devam edecektir.

Bu diyalog çerçevesinde başta gelen görüşme konuları sabit ücret ve ücretlendirme süreleri olmuştur. Sabit ücret Türk Telekom’un özelleştirilmesinden çok önce tartışılmış ve çeşitli kereler yargıya götürülmüş bir konudur. 2004 yılında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara göre Türk Telekom gibi sabit telekom operatörlerinin tahsil ettiği sabit ücretler hukuka uygundur ve kanunla tanınan bir hakkın uygulanmasıdır. Sabit ücret hizmetin 365 gün ve 24 saat boyunca kullanıma hazır tutulması karşılığında ödenir ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki tüm sabit hat operatörleri de müşterilerinden sabit ücret tahsil etmektedir. Ayrıca Türk Telekom’un uyguladığı sabit ücret AB ortalamalarının çok altındadır.

İkinci ve daha önemli nokta ise ücretlendirme periyodunun değiştirilmesidir. Bugün sektörde faaliyet gösteren cep telefonu operatörleri başta olmak üzere birçok şirket dakikalık ücretlendirmeyi kullanmaktadır. Ancak saniye bazlı ücretlendirmeye geçiş için başlatmış olduğumuz çalışmalarımız Telekomünikasyon Kurumu’nun bilgisi dahilinde devam etmektedir. Yılsonuna kadar bu opsiyonu Telekomünikasyon Kurumu’nun onayıyla yürürlüğe sokmak için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. Böylece müşterilerimize mevcut tarifelerimiz yanında saniye bazlı ücretlendirme alternatifini de sunmuş olacağız”