Sestek’in sunduğu ilk yerli sesli imza teknolojisi yaygınlaşıyor.

Ses ve iletişim teknolojileri alanında yeni ve farklı çözümler sunan Sestek; Ar-Ge tesisinde geliştirdiği konuşmacı doğrulama (voice verification) teknolojisiyle, sesli imzanın kullanımını yaygınlaştırıyor. Konuşmacı doğrulama, çağrı merkezine telefon eden kişilerin kimliğini sesli imzalarından yola çıkarak doğruluyor; güvenlik prosedürleriyle zaman kaybettirmeden işlemlerini hızlı ve güvenilir biçimde gerçekleştirmelerini sağlıyor. İnsan sesinin, parmak izi ve retina gibi kişiye özel oluşundan yola çıkılarak geliştirilen teknoloji, ses biyometrisi alanındaki ilk ve tek yerli uygulama olma özelliğini taşıyor.

Teknoloji; bankacılık ve telekomünikasyon gibi müşteri güvenliğinin en yüksek düzeyde tutulmasının zorunlu olduğu sektörler için, telefonda başvurulabilecek tek biyometrik güvenlik çözümünü sunuyor. Telefonda, geleneksel güvenlik yöntemleriyle kimlik doğrulama ortalama 24-40 saniye alırken, sesli imzayla bu işlem sadece 3-7 saniye sürüyor. İşlem süresini kısaltarak maliyetlerin azalmasına katkıda bulunan konuşmacı doğrulama teknolojisi, güvenli işlem gerçekleştirmeye olanak sağlayarak müşteri memnuniyetini artırıyor.

Sestek’in konuşmacı doğrulama teknolojisi, 2011 yılından bu yana Avea Müşteri Hizmetleri çağrı merkezinde kullanılıyor. Uygulama, hizmet kapsamı bakımından dünyanın en büyük sesli imza projeleri arasında yer alıyor. Çağrı merkezi sisteminde halen 1 milyon olan sesli imza sayısının, 2012 sonunda 1,5 milyona ulaşması bekleniyor. Sestek 2012 yılında, DenizBank çağrı merkezinde hayata geçirilen uygulamayla, teknolojiyi ilk kez bankacılık sektöründe de kullanıma sundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.