Siber saldırılara hazır mısınız?

Kaspersky Lab için B2B International tarafından hazırlanan araştırmaya göre şirketler için en sıkıcı işletme sorunlarının başında siber tehditler geliyor. Öte yanda, aynı araştırmada şirketlere yöneltilen “Peki, bu tehditlere karşı kendinizi korumaya hazır mısınız?” sorusuna verilen yanıtlar pek de iç açıcı değil. Çünkü araştırmada, şirket yetkililerinin %41’i soruyu “Hayır” olarak yanıtlamış. Aynı araştırma, kurumsal altyapıların büyük çoğunluğunun online saldırılarla başa çıkacak gerekli korumaya sahip olmadığını da ortaya koyuyor.

Siber suçlarla alakalı tehditlere geldiğinde de durum pek farklı değil. Şirketlerin %48’i, çoğu online ortamlarda bulunan fikir mülkiyetlerinin çalınmasına karşı yeterli korumaya sahip değil. Araştırmaya katılan IT uzmanlarının %51’i ise, sistem güvenlik altyapılarının endüstriyel casusluk tehditleri karşısında yetersiz kalabileceğini düşünüyor.

ÇALIŞANLAR DÜŞMANIN FARKINDA DEĞİL…

Modern zararlı yazılımlar ve potansiyel sonuçlarına karşı verilen savaşta çalışanların farkındalığı da önemli bir faktör. Ne yazık ki burada da durum çok parlak görünmüyor. Araştırmaya katılan uzmanların %31’i ne günümüzün Trojan’ları ne de şirketlere yapılan hedeflenmiş saldırı çeşitleri hakkında bilgi sahibi. İşletme temsilcilerinin sadece %27’si, modern siber-silahın ilk örneği Stuxnet hakkında bilgi sahibiyken, %13’ü gizli bilgileri ifşa etmek için dizayn edilmiş Trojan Duqu’nun adını duyduklarını belirtiyor.

IT uzmanlarının modern tehditleri bilmesi, şirket güvenliği için önem taşıyor. Bu nedenle bilgisayar güvenliğinin başlıca kuralları hakkında çalışanların eğitilmesi günümüzde bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Sistematik güvenlik politikalarını harekete geçirmek ve uyumluluk sağlamak, çalışanların düşüncesiz hareketlerine karşı da şirketleri koruyor. Özellikle, Kaspersky Endpoint Security 8 for Windows güvenlik çözümü, çalışanların internet aktivitelerini kontrol etme ve kısıtlama olanağı tanırken, uygulama kullanımı ve harici bellek bağlantılarını da denetliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.