Siemens bilişimdeki son kalesini de Atos’a satıyor

Türkiye’de ve dünyada bilgisayar, telekomünikason ve teknoloji denilence akla ilk gelen şirketlerden birisi olan Siemens bilişimde pes etti. Siemenes’in elinde kalan son bağımsız bilişim bölümü olan Siemens IT Solutions da Atos Origin’e 850 milyon Euro karşılığında satılıyor. Siemens’in elinde kalan sadece Dect telefonlar ve telefon santralleri üreten Communications Network bölümü oldu. Türkiye’de özellikle Vergi Daireleri Otomasyonu Projesi gibi büyük bir projeyi gerçekleştiren SBS’in yeniden yapılandırılması ile Siemens altında bir iş birimi haline getirilen bölüm artık Atos Origin’in bir parçası olacak.

1990’lı yıllarda Siemens Communications Networks ve Siemens Nixdorf
ile iki ayrı şirketi ile silikon tabanlı teknolojiler alanında var olan Siemens geçen zaman içerisinde Siemens Nixdorf’un ATM ve POS kısmını Wincor Nixdorf’e devretmiş, İşin servis kısmını SBS olarak ayrı bir şirkete çevirmiş, PC ürünleri için ise Fujitsu ile ortak olarak Fujitsu Siemens Şirketini kurmuştu. Bu şirketteki hisselerini ise Fujitsu’ya devretmişti.

SBS daha sonra ayrı bir şirket olarak var olmak yerine Siemens’in altında Siemens IT Solutions ismi ile bir başka birimde toplamıştı.

Siemens Communications ise zaman içerisinde pratikte üç ayrı bölüme ayrılmıştı. Bunlardan birincisi 2005 yılında BenQ’ya üstüne 300 milyon Euro ödenerek elden çıkartılan Siemens Mobile cep telefonu birimi, birisi Nokia ile ortak şirket kurularak bir nevi bu alandan çıkılan Siemens Communications Networks telekom altyapı şirketi bir diğeri ise Dect telefon ve telefon santrali üreticisi Communications Networks birimi.

SIS’in Atos’a satışı ile Siemens bilgi teknolojileri alanından tamamen çıkarken telekom sektöründe ise santral ve dect telefonlarla yoluna devam edecek. Nokia Siemens Networks’ün ise Nortel’in parçalanması, Motorola’nın ikiye ayrılması gelişmelerinin yaşandığı alanda Ericsson, Huawei ve ZTE karşısında dayanması oldukça zor görünüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu