Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Silikon Vadisi’den bir dev daha kaydı

Silikon Vadisi’den bir dev daha kaydı

120
0

Silikon Vadisi’nin en uzun görev yapan CEO’larından John Chambers emekliye ayrılıyor. 26 Temmuz’da görevini bırakacak olan Chambers Cisco’ya 1991’de katılmış 1995’de de şirketin CEO’su olmuştu.2000 yılında 557 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en değerli şirketi konumuna gelen Cisco’nun efsane yöneticisi John Chambers emekliye ayrılıyor. 26 Temmuz’da emekliye ayrılacak olan Chambers’ın yerine şirketin Dünya Çapındaki Operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Chuck Robbins gelecek. 49 yaşında olan Robbins Cisco’ya 1997 yılında katılmıştı.

Vadinin ilginç profili

Silikon Vadisi’nde şirketleri bir start-up halinden büyüten kurucu CEO’ların yani şirketin sahiplerinin uzun süre görev yapmasına alışığız. Apple’da Steve Jobs, Microsoft’ta Bill Gates, Oracle’da Larry Ellison, Dell’de Michael Dell bu profildeki yöneticiler olarak dikkat çekiyor. John Chambers ise dışarıdan geldiği şirkette en uzun görev yapan CEO’lardan birisi olarak görevi bırakıyor.
1991 yılında başladığı Cisco kariyerini 1995 yılında, daha 45 yaşındayken CEO olarak taçlandıran John Chambers, 2000 yılında Cisco’yu dünyanın en değerli şirketi haline getirmişti. Şirketin piyasa değeri o dönemde 557 milyar dolara kadar yükselmiş, ancak internet balonunun patlamasıyla birlikte hisse fiyatları dibe vurmuştu. O günden bugüne kadar belini doğrultamayan şirketin günümüzdeki piyasa değeri ise 150 milyar dolar seviyesinde.