Singapur elektronik pasaporta geçiyor

Singapur Göçmen ve Kontrol Noktası Otoritesi (ICA) biyometrik pasaport programı çerçevesinde Gemplus International’ın akıllı kart teknolojisi ile yol alacak. Gemplus Güneydoğu Asya Operasyonları Başkanı Chau Fang Soong yaptığı açıklamada pasaportun geliştirme çalışmalarının başladığını, vatandaşların Ekim ayından itibaren biyometrik pasaportlar için başvuruda bulanabileceklerini dile getirdi.
ABD’de ise pasaportlara RFID yongaları entegre edilerek elektronik pasaport geliştirilmesi üzerine çalışılıyor. Ancak burada kişisel özgürlüklerin sınırlandırılacağı çekincesi yaşanıyor. Ayrıca çekincelerden bir tanesi de RFID okuyucuları ile sokaklarda dolaşan ABD vatandaşlarının teröristler tarafından tespit edilebilme tehlikesi.

Ancak Gemplus’ın e-pasaport çözümünde bu tip çekinceler bulunmuyor.
Gemplus’ın akıllı kart teknolojisine dayanan e-pasaport çözümü, pasaportların içine akıllı kartların yerleştirilmesine, bu kartların yaklaşık 10 cm mesafedeki kart okuyucuları tarafından okunmasına dayanıyor. Sistemin ABD’de de kullanılabileceği söyleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.