Ana sayfa BT Gündem Sırada Türk Telekom’dan taşınmak var

Sırada Türk Telekom’dan taşınmak var

73
0

Türkiye’nin telekomünikasyon gündemini uzun süreden beri meşgul eden numara taşınabilirliği uygulaması bugün cep telefonlarında başlıyor. Mobil Numara Taşınabilirliği uygulamasının devreye girmesi ile tüm cep telefonu kullanıcıları halen kullanmış oldukları cep telefonları numaralarını bundan böyle istedikleri operatörde kullanabilecekler.
9 MAYISTA SABİTTE – Numara Taşınabilirliği uygulaması 9 Mayıs 2009’da sabit telefonlarda da başlayacak. Türkiye’de bugün itibariyle sadece Türk Telekom tarafından tahsis edilen sabit telefon numaraları ve şehiriçi telefon görüşmesi hizmetleri yakın bir tarihte diğer sabit telefon operatörleri tarafından da verilecek. Siz de Türk Telekom dışındaki bir sabit telefon hizmet sağlayıcıdan hizmet alabilme şansını elde edeceksiniz.

TT’DEN DE TAŞINABİLİRSİNİZ – Sabit telefonlarda da numara taşınabilirliği uygulamasının başlaması ile de 9 Mayıs 2009’dan itibaren Türk Telekom aboneleri de halen kullanmakta olduğu ev ve işyeri numaralarıyla alternatif telekom operatörlerinden hizmet alabilecekler. Koç.NET, TellCom, Turk.net, Borusan Telekom gibi şirketler sizin halen kullanmakta olduğunuz telefon numaralarından size hizmet verecekler. Bunun için yapmanız gereken ise Türk Telekom ile olan sözleşmenizi feshedip bu şirketlerle anlaşmak.

HALA NUMARA TAHSİSİ YOK – Uzak Mesafe Telefon Hizmetleri (UMTH) lisansına sahip bu operatörler şehirlerarası ve uluslar arası telefon görüşmesi hizmeti sunabiliyorlar. Ancak şehiriçi telefon görüşmesi hizmeti sunmaya başlamadıkları için numara tahsisi gerçekleştiremiyorlar. Ancak 9 Mayıs 2009’a kadar bu operatörler de hem Türk Telekom gibi numara tahsisi yapabilecek, hem de şehiriçi telefon görüşmesi olanağı sunacaklar.
Türk Telekom aboneleri, her UMTH operatörüne tahsis edilmiş olan prefiks numaraları kullanarak (1045, 1056 gibi ) evindeki telefondan indirimli şehiriçi ve şehirlerarası görüşme olanağına sahip. Hiçbir formalite olmadan sadece arama yapılacak numaradan önce bu numaralı tuşlayarak Türk Telekom tarifelerinden daha ucuz bir fiyata görüşme yapılabiliyor. Yaptığınız görüşmenin ücreti ise Türk Telekom faturanızda ayrı bir kalem olarak yer alıyor. Ödemeyi Türk Telekom’a yapıyorsunuz, Türk Telekom da alternatif operatöre ücretini aktarıyor.

YÖNETMELİK İMZADA – Şehiriçi telefon hizmetinin rekabete açılmasını sağlayacak “Sabit Telefon Hizmeti – STH” lisanslarının verilmesi için gerekli olan Yönetmelik taslağı, Telekomünikasyon Kurulu tarafından kabul edilerek geçtiğimiz hafta imzaya açıldı. Süreç tamamlanıp lisanslar verildikten sonra Türk Telekom’un şuan tek başına sahip olduğu yaklaşık 4,2 milyar YTL’lik şehiriçi telefon pazarından diğer operatörler de pay almaya çalışacak.

REKABETİ BALTALIYOR – Avrupa Birliği 2008 Türkiye İlerleme raporunda Bilgi Toplumu ve Medya başlığı altında Türkiye’de şehiriçi telefon görüşmelerinin henüz rekabete açılmamış olması eleştirilerek “genişbant internet erişimi ve sabit telefon hizmetlerinde rekabet baltalanıyor” deniyor.
Sabit telefon hizmeti sözleşmelerinden sonra, günümüzde cep telefonu pazarında süren kıyasıya rekabet ev ve işyeri telefonları ile ADSL hizmetlerinde de daha hissedilir şekilde yaşanacak. Hizmetin başlaması ile halen Türk Telekom’un ADSL abonesi olmak için abonelerine şart koştuğu sabit telefon hattı sahibi olma koşulu bile ortadan kalkabilir. Kısaca kullanıcılar sabit bir telefon hattına sahip olmadan, aylık sabit bedel ödemeden de ADSL hizmeti satın alabilir.