Ana sayfa BT Gündem Skype 8.5 milyar dolara Microsoft’un

Skype 8.5 milyar dolara Microsoft’un

122
0

Microsoft kurulduğu günden bugüne kadar en büyük satınalmasını gerçekleştirerek Skype’yı 18 Nisan tarihinde borsada işlem gördüğü fiyat üzerinden 8.5 milyar dolara satın almak üzere anlaştı. Microsoft Skype’ın sahibi Silver Lake yatırım şirketine nakit ödeme yapacak. Anlaşmanın gerçekleşmesiyle Microsoft, 36 yıllık tarihindeki en büyük satın almayı yapmış olacak. 2008 yılında daha büyük bir girişime kalkışan Microsoft Yahoo’yu satın almaya niyetlenmiş 44,6 milyar dolar teklif yapmış ancak bu teklif kabul görmemişti.
Skype kullanıcı sayısı her yıl yüzde 40 büyürken kullanıcıları geçen yıl geçen yıl 207 milyar dakika görüntülü ve sesli görüşme yaptı. Bu görüşmelerin yüzde 40’ından fazlası video olarak gerçekleşti.

Anlaşmanın tanıtıldığı basın toplantısında bir konuşma yapan Microsoft CEO’su Steve Ballmer Skype markasını büyütmek için çalışacaklarının altını çizerek “Microsoft müşterisi olmayan Skype kullanıcılarına da destek vermeyi sürdüreceğiz. Ancak Microsoft kullanıcıları Skype’nin Lynch, Outlook ve XBox Live’a entegre edilmesiyle çok daha fazlasına sahip olabilecek” dedi.

Lüksemburg merkezli Skype, Niklas Zennstrom ve Janus Friis tarafından 2003 yılında kuruldu. Dünya genelinde 663 milyon kullanıcısı bulunan Skype’i, internet açık artırma sitesi eBay, 2006 yılında 2,6 milyar dolara satın almış, sonrasında 2009 yılında yüzde 70’ini 2 milyar dolara yeniden satmıştı.

Şirket, geçen ağustosta hisse ihracında bulunmayı planladığını açıklamıştı. Skype’ın şu anda çoğunluk hissesi özel sermaye şirketleri Silver Lake ve Andreessen Horowitz başta olmak üzere bir grup yatırımcının elinde bulunuyor.

Geçen yıl Skype, 860 milyon dolar gelir elde etmiş, ancak 7 milyon dolar net zarar açıklamıştı.