Softbank, ARM Holdings’i Nvidia’ya sattı

Japon Softbank Group, çip tasarımları yapan Arm Holdings'i 40 milyar dolara yakın fiyata Nvidia'a sattı. Softbank, Arm'ı dört yıl önce 32 milyar dolara satın almıştı. 

Japon Softbank Group, çip tasarımları yapan Arm Holdings’i 40 milyar dolara yakın fiyata Nvidia’a sattı. Softbank, Arm’ı dört yıl önce 32 milyar dolara satın almıştı. 

Japon Softbank Group ile Amerikalı grafik çipleri üreticisi Nvidia, Arm Holding’in satışı konusunda anlaştı. Yaklaşık 40 milyar dolara kapanacak olan satış, dünya yarıiletken endüstrisinde şimdiye kadar görülmüş en büyük satış olarak kayıtlara geçti.

Anlaşma için ödenecek bedel
Anlaşmaya göre Nvidia, Softbank’a 21.5 milyar dolarlık Nvidia hissesi verecek. Son 30 günlük borsa işlem performansının ortalamasından hesaplanan değerle Softbank 44.3 milyon Nvidia hissesi yani şirketin yaklaşık yüzde 8’ini elde edecek. Bunun yanında Softbank 12 milyar dolar nakit ödeme de alacak. Ayrıca, imzada tahsil edilmek üzere 2 milyar dolar daha alabilecek. Bunun yanında Nvidia, Arm Holding çalışanlarına 1.5 milyar dolarlık bir ödeme yapacak.
Anlaşma kapandıktan sonra Arm Holding’in mali performansı beklenen kriterlere uyarsa, Softbank 5 milyar dolarlık bir ilave ödeme daha alacak.
Amerikan, Japon ve Büyük Britanya sermaye otoritelerinin onayına tabi anlaşmanın 2022 yılı mart ayında tamamlanması bekleniyor.

Nvidia, kendi lisanslarını da satacak
Arm Holding, yıllardır telefonlar, bilgisayarlar, otomobilller vs için geliştirdiği çip tasarımlarını diğer şirketlere satmasıyla biliniyor. Bunun yanında otomotiv endüstirisinde kullanılan çiplerin yüzde 50’sinden fazlasını Arm Holding üretiyor.
Nvidia, bu satınalma ile birlikte Arm Holding’in müşteri portföyüne kendi geliştirdiği çip tasarımlarını da satmayı planlıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu