Softbank, Boston Dynamics’i de sattı

Geçtiğimiz yıl Arm Holdings'i Nvidia'ya satan Softbank, Boston Dynamics'i de 1 milyardan ucuza Hyundai'ye sattı

Japon, teknoloji monopolü Softbank’te satışların ardı arkası kesilmiyor. Geçtiğimiz yıl, sahip olduğu İngiltere merkezli Arm Holdings’i toplamda 40 milyar doları aşacak bir tutar ile Nvidia’ya satan Softbank, 2017’de Google’dan satın aldığı Boston Dynamics’si de Koreli otomotiv üreticisi Hyundai’ye sattı.

921 milyon dolara gerçekleşen satışın 400 milyon dolarlık kısmı Hyundai’nin çatı şirketi Hyundai Motors tarafından karşılanırken geriye kalan tutar ise Hyundai’nin alt şirketleri tarafından karşılanacak

1992’de kuruldu 2014’te Google aldı

Boston Dynamics, 1992 yılında ABD Boston’daki Massachusetts Institute of Technology’de Marc Raibert tarafından kuruldu ve üniversiteden ayrılarak şirketleştirildi. 2014 yılında Google’ın çatı şirketi Alphabet tarafından satın alındı. 2017 yılında ise Japon Softbank şirketi, açıklanmayan bir bedelle satın almıştı.

Softbank, mirasyedi gibi

Japon Softbank ise son 10 yıl içerisinde gerçekleştirdiği teknoloji yatırımlarını birer birer elden çıkartıyor. Daha iki yıl önce, 100 milyar dolar ile dünyanın en büyük teknoloji yatırım fonunu kuran şirket Alibaba’da da önemli bir hisseye sahip. Softbank geçtiğimiz yıl Arm Holdings’i Nvidia’ya satarken, ABD’de sahip olduğu Sprint’i de T-Mobile ile birleştirdi. Son olarak Boston Dynamics’si de elinden çıkardı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu