Sony Alfa ailesine iki yeni model ekledi

Sony’nin değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi ailesi Alpha – α (Alfa olarak okunur) kompakt boyutlarda yepyeni bir teknoloji sunan yeni α55 ve α33 modelleri ile büyüyor. Şimdiye kadar ilk kez Sony’nin Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ni (Translucent Mirror Technology)kullanan dijital fotoğraf makineleri, yeni çekim olanakları sağlayan yenilikçi bir optik sistemle geliyor. Klasik DSLR fotoğraf makinelerinden farklı olarak Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’nde, ana görüntü sensörü ve otomatik odaklama sensörüne ışığı sürekli ileten tam geçirgen bir ayna kullanıyor. Bu teknoloji ile yaratılan Sony Alpha serisinin iki yeni üyesi α55 ve α33 fotoğraf makineleri, 10 Kasım Çarşamba günü, Sony Cyber-shot ve Alpha Ürün Müdürü Murat Gebeceli’nin evsahipliğinde ve akrobatik basketbol gösteri ekibi Karizmashow’un etkileyici şovları eşliğinde Kanyon Mars Cinebonus Sinemaları’nda tanıtıldı. Sony, yenilikçi Alpha serisi ile fotoğrafçılık tarihinde yeni ilklere imza atıyor
Konica ve Minolta’nın mirasını devralan Alpha serisinin, yenilikçi teknolojiler ile her geçen gün daha da geliştiğini ve serinin yeni modellerinin fotoğrafçılık yeteneklerini geliştirmek isteyen, daha sık fotoğraf çeken amatör ve profesyonel kullanıcılar için çok ideal bir seçim olduğunu vurgulayan Sony Cyber-shot ve Alpha Ürün Müdürü Murat Gebeceli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konica ve Minolta’nın güçlü geleneğini devralarak yola devam eden Sony Alpha serisinin yeni α55 ve α33 modelleri, Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’nin ilk eserleri. Bu teknoloji ile geleneksel SLR ayna hareketi yüzünden limitli hızlı çekim performansı tarih oluyor. Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna, görüntüyü yüzde 100 geçiriyor. Bu ayna, Auto Focus bölgesine ışığı yansıtarak sürekli netleme sağlıyor. Profesyonel makine hızındaki bu modeller ile saniyede 10 kare çekiliyor. Ayrıca, kaliteli Full HD kayıt imkanı ve çekim süresince sürekli netleme yapma özelliği ile de diğer makineler arasında farklılaşıyor. Sony, yenilikçi Alpha serisi ile fotoğrafçılık tarihinde yeni ilklere imza atarken, gücüne de güç katıyor.”

Serinin bu iki yeni modelinde çekilen fotoğraf ve videolar hem yüksek çözünürlüklü açısı ayarlanabilen 3 inç’lik canlı ön izleme LCD ekranında hem de hassas Tru-Finder’da, elektronik vizörde görüntülenebiliyor. Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi, makinenin boyutlarını ve karmaşıklığını azaltan basitleştirilmiş tasarımı ile DSLR modellerinin diğer klasik sınırlamalarının da üstesinden geliyor. Bu nedenle de α55 ve α33, fazla ağırlık taşımadan anlık aile hatıraları ve seyahat manzaraları çekmek isteyen fotoğrafseverler için önemli bir seçenek haline geliyor.

Hassas AF izlemesi ile 10fps’de tam çözünürlüklü çekim yapma
Çığır açan Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi, α55 ile Sürekli Öncelikli AE modunda 10fps’e (α33: 7fps) kadar yüksek hızda çekim yapılmasına izin veriyor. Bu özellik, APS-C boyutunda bir sensöre sahip, lensleri değiştirilebilen herhangi bir fotoğraf makinesinin dünyanın en hızlı sürekli art arda AF çekim performansını yakalamasını sağlıyor.

Yeni geliştirilen 15 noktalı otomatik odaklama sensörü hareket eden nesneleri sürekli çekim sırasında bile keskin bir odaklama içinde tutacak şekilde, hızlı ve doğru bir netlemeyi garantiliyor. Böylece α55 ve α33’ün anlık hareket ve ifadeleri yakalamasına olanak sağlıyor.

Sürekli netleme yapabilen Full HD video çekimi
Her iki fotoğraf makinesindeki büyük boyutlu Exmor™ APS HD CMOS Sensörü, fotoğrafçıların şaşırtıcı, sinema tarzı HD videolar çekmelerine izin veriyor. α55 ve α33 fotoğraf makineleri ile artık fotoğraf makinesi ile Hızlı AF Full HD film çekimi de mümkün hale geliyor. Makinelerdeki Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi, hareketli nesnelerin akıcı ve doğru bir şekilde AF izlemesi ile AVCHD 1080i video çekimine izin veriyor. Çekilen video görüntüleri canlı ön izleme LCD ekranından izlenebileceği gibi α55 ve α33 modellerinde elektronik vizörden de görüntülenebiliyor.

Kolay kompozisyon ve resim izleme
α55 ve α33, video ve fotoğrafların en yüksek kalitede çerçevelenmesi ve izlenmesi için yeni olanaklar sunuyor. Artan DSLR kullanıcıları ve taraftarları tarafından takdir edilen Sony’nin Hızlı AF Canlı Önizleme sistemi, şimdi öncekinden daha etkin. Yüksek çözünürlükte görüntünün canlı izlenme olanağı, hızlı hareket eden nesnelerle bile aşama algılamalı AF performansından taviz vermeden birlikte yer alıyor.

Herhangi bir çekim açısında objeleri rahat çerçevelemek için serbestçe eğilebilen ve dönebilen (maksimum 270 dereceye kadar), 7.5 cm’lik (3.0″) (16:9) aydınlık Xtra Fine LCD mükemmel detay ve kontrast sağlıyor.

α55 ve α33 modellerinde, %100’lük bir çerçeve kapsamı ile net ve parlak fotoğraflar elde edilmesini sağlayan 1.15 milyon piksel çözünürlüklü hassas bir elektronik vizör de mevcut. Pozlandırma, alan derinliği ve renk için yapılan ayarlamalar, vizörden veya canlı ön izleme LCD ekranında anında görülebiliyor. Vizör ve LCD ekranındaki ayarlanabilir hizalama çizgileri ve ayrıca yeni bir dijital dengeleme ayarı sayesinde kompozisyon oluşturulması daha da kolaylaşıyor.

SteadyShot INSIDE ile titreşime son
α55 ve α33, 30’dan fazla A-mount (A-tipi adaptör yuvalı) lensin oluşturduğu komple bir ürün yelpazesi ile uyumlu ve SteadyShot INSIDE özelliği sağlıyor. Fotoğraf makinesindeki bu görüntü dengeleme sistemi, elde çekim yaparken titreşimleri düzeltmek için dört pozlandırma adımı sağlıyor.

3D Panoramik Çekim ayrıcalığı
Her iki fotoğraf makinesi de fotoğrafçıların büyük bir manzarada çok geniş, detaylı bir panorama çekimi yapmalarına izin veren 3D Panorama Çekimi özelliğine sahip. 3D panorama fotoğraflar herhangi bir uyumlu 3D HD televizyonda izlenebiliyor. SLT-A55 ayrıca, resim ve video kliplerde otomatik olarak coğrafi etiketleme yapılmasına izin veren entegre GPS’e sahip olan Sony’nin ilk α fotoğraf makinesi olma özelliği taşıyor.

Her iki fotoğraf makinesinde de yer alan yeni nesil Exmor™ APS HD CMOS Sensör, özel bir dijital resim birleştirme ve işleme fonksiyonları yelpazesini destekliyor. Bu da, yeni başlayanlara ve fotoğraf severlere daha fazla yaratıcılık olanağı sağlıyor.

Otomatik HDR, önceki nesil α modellerine göre şimdi daha gelişmiş durumda. Bracket pozlama değerlerinde arka arkaya çekilen üç kareden gelen veriler otomatik olarak birleştiriliyor, genişletilmiş ışıklı alan ve gölge detayları ile tek bir fotoğraf karesi yaratılıyor. Ayrıca her iki modelde de Multi-frame Noise Reduction (Gürültü Giderme) özelliği ile art arda çekilen altı kare yüksek bir hızla birleştiriyor ve ISO 25.600’e kadar yüksek ışık hassaslığını destekleyen tek bir düşük titreşimli fotoğraf karesi yaratıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu