Sony’de güvenli sabitdisk standart

Bilgi Teknoloji devlerinden IBM Utimaco’nun SafeGuard Easy disk şifreleme çözümünü ürün yelpazesine katarken, Sony ise Avrupa’da pazara sunacağı tüm VAIO serisi notebook ve masaüstü bilgisayarlarda Utimaco’nun Elektronik Kale olarak nitelendirdiği PrivateDisk çözümünü standart olarak vereceğini duyurdu. Çözümlerden SafeGuard EASY tercihe bağlı olarak tüm diski yada partition’lardan istenenleri sektör seviyesinde şifrelerken, PrivateDisk ise sabit disk yada taşınabilir bellekler üzerinde sanal şifrelenmiş volume’ler yaratarak yetkisiz kişilerin değerli bilgilere ulaşımını engelliyor.Basit güvenlik çözümleri günümüzde yeterli olmadığından dolayı IBM ve Utimaco Safeware, masaüstü ve taşınabilir bilgisayarlardaki değerli bilgilerin çalıntı, kayıp ve yetkisiz erişim riskine karşı kesin koruma sağlamak için işbirliği yapmaya başladılar. İki firmanın güvenlik çözümlerinin entegre edilmesi ile kaybolan verinin geri alınmasının – özel güvenlik entegresi ile şifrelenmiş veri yedeklemesi olanağı – mümkün olacağı, IBM ThinkPad Taşınabilir Bilgisayarlarda ve ThinkCenter serisi masaüstü bilgisayarlardaki ThinkVantage Teknolojisiyle birlikte kullanılan SafeGuard Easy sistemlerin çalınması durumunda bile içindeki bilgilerin yetkisiz kişilerin eline geçmesini kesin olarak engelleyeceği bildiriliyor. Utimaco’nun SafeGuard Easy çözümü kullanıcının çalışmasını etkilemeden tüm sabit diski şifrelediği için bilgisayar yada sabit diskin çalınması durumunda SafeGuard Easy’nin şifrelediği bilgiye kimlik doğrulaması yapılmaksızın erişilmesi imkansız olmaktadır.

IBM ThinkVantage Teknolojisi ile tamamen entegre çalışan SafeGuard Easy, disk şifrelemesi yanı sıra IBM Rescue&Recovery modülü tarafından hazırlanan yedekleri de otomatik olarak şifrelemektedir. IBM’in “Embedded Security Subsystem” adlı güvenlik sistemi ile de entegre çalışan SafeGuard Easy sabit diskin bir bilgisayardan sökülüp farklı bilgisayara bağlanması durumunda bile okunamamasını sağlamaktadır.

Tüketici Elektroniği pazarının lideri Sony ise, Utimaco’nun verinin farklı platformlarda güvenliğini sağlayan rakipsiz çözümü SafeGuard PrivateDisk’in 60 günlük Deneme sürümünü tüm VAIO serisi ürünlerinde standart olarak kullanma kararı verdi. Avrupa’da küçük ve orts boy işletmeler (Kobi) tarafından binlerce adet alınan Sony VAIO serisi bilgisayarlarda kullanıcıların önemli bilgilerini yetkisiz kişilerden koruyabilmeleri için standart olarak sunulan PrivateDisk, kullanıcıların farklı platformlarda (sabit disk, ağ paylaşımları, taşınabilir bellekler, CD/DVD medya gibi) şifrelenmiş sanal sürücüler kurmalarına olanak sağlamaktadır. Sony, VAIO kullanıcılarının, kullanımı son derece kolay olan PrivateDisk çözümü ile, değerli verilerini yetkisiz gözlerden sayfalarca kullanım klavuzu okumaksızın kolayca koruyabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.