Ana sayfa BT Gündem Sony’de kadrajın performansı yükseldi

Sony’de kadrajın performansı yükseldi

83
0

Sony’nin geliştirdiği yeni  dijital SLR fotoğraf makinesi modeli 700, profesyonel ve yarı profesyonel fotoğraf tutkunlarına üstün HD görüntü kalitesi ile çekimden izlemeye kadar tüm aşamalarda mükemmel bir performans sunuyor.Yeni 700, üstün teknolojik özellikleri ile sergilediği yüksek performansını kolay kullanım özellikleri ile tamamlıyor. Yeni 700’ün mükemmel navigasyon sistemi sayesinde fotoğraf makinesi ayarları en zorlu çekim şartları altında bile kolayca ayarlanabiliyor.

Sıradışı Görüntüleme Kalitesi!

700’ün üstün performansının anahtarı, tamamen yeni 12.24 efektif megapiksel Exmor CMOS sensörü
Bu yeni sensör, hassas CCD görüntüleme ve orijinal Column A/D dönüştürme teknolojilerini büyük bir hızla aktarmayı ve yüksek resim kalitesi elde etmeyi kolaylaştırıyor. En son nesil Sony yarı iletkenleri ve ileri seviye sinyal işleme teknikleri; görüntülerin sıradışı bir netlik ve keskinlikle sunulmasını sağlıyor. Bu sayede renkler, gölgeler ve dokular gibi ayrıntılar olduğu gibi yansıtılıyor.

Yeni 700 ile birlikte ilk kez, ileri seviye Exmor CMOS sensörü kendisindeki her bir eleman dizisine yakın konumlandırılan atanmış konvektörleri kullanarak A/D dönüşümü gerçekleştiriyor. A/D dönüşümünden doğan analog gürültünün silinmesi, sinyaller sayısallaştırıldıktan sonra çip üzerindeki gürültünün azaltılmasıyla tamamlanıyor. Bu sayede dijital sinyaller dış gürültü ve parazitlenmeden arınıyor.

Gürültünün azaltıldığı dijital sinyaller daha sonra Exmor sensörden çıkıp, sıkıştırma ve kodlama işlemleri nedeniyle daha fazla RAW gürültü azaltma işlemine tabi tutuldukları yeni geliştirilen BIONZ işlem motoruna iletiliyor. Yeni 700, maksimum ISO 3200 hassasiyeti ile zorlu spor ve aksiyon çekimlerini, atmosfer olaylarını veya serbest portre çekimlerini her türlü hava ve ışık koşulu altında gerçekleştirebiliyor.

700, monte edilebilen bir dizi lensle uyumlu olarak çalışan Super SteadyShot optik görüntü sabitleme fonksiyonu ile sarsıntısız çekimler yapılmasına olanak tanıyor ve tüm odak uzunluğu aralığında yarım stop’a kadar artırılarak, 700’de eşdeğer düzeltme, 2,5’tan 4’e çıkartılmış şekilde sunuluyor.* Bu sayede tripod ve flaşa gerek duyulan durumlarda görüntünün bulanık olması riski ortadan kaldırılıyor.

Yeni Duyarlı Merkez Dual Cross İle 11 Noktada Otomatik Netleme

Fotoğraf tutkunları için ‘olmazsa olmaz’ özelliklerden biri olan duyarlı ve hızlı otomatik netleme için 700’ün sahip olduğu 11 netleme noktası ve 11 satırlık yeni merkez dual cross sensör, farklı çekim koşulları altında AF performansında büyük bir iyileştirme sunuyor. F2.8’den büyük açıklığı olan lenslerde tam açık diyaframla yüksek hassasiyette AF elde edilebiliyor. Ayrıca nesne uzaklığı hesaplama ve netleme konumu için lens sürücü kontrol süresi 700 ile birlikte kısalıyor. Bir AF aydınlatıcı ile zayıf ışıklı ya da düşük kontrastlı durumlarda hızlı ve doğru otomatik netleme sağlanıyor.

Hızlı ve Kolay Kullanım

700 ‘de bulunan basit bir ‘Quick Navi’ arabirimi ile fonksiyon menülerini kullanmak son derece kolay bir hale geliyor. Fotoğraf makinesi ayarlarına kullanımı kolay bir kontrol çubuğu ve 3 inçlik ekrandaki simgeler aracılığı ile erişilebiliyor. Seçilen parametreler alt menülere erişim gerektirmeden doğrudan ayarlanabiliyor.

700 ile birlikte sunulan 28 fotoğraf makinesi ayarından oluşan genel bir ‘snapshot’, istenildiği anda kullanılmak üzere 3 kullanıcı hafızasından birine kaydedilebiliyor. Özel bir “Custom” düğmesi, dosya boyutu ve otomatik netleme alan seçimi gibi sık kullanılan fonksiyonlara atanabiliyor.

Hava Koşullarına Meydan Okuyun!

Yeni 700, her türlü hava koşulunda mükemmel bir performans sergileyerek zor beğenen fotoğraf tutkunlarının beklentilerini fazlası ile karşılıyor. 700’ün sağlam, dayanıklı magnezyum alaşım gövde panelleri, güçlendirilmiş alüminyum alaşım şase ile destekleniyor. Kullanılan silikon yalıktkanlar, düğmeleri ve medya kartı yuvalarını toza ve neme karşı koruyor.

Yeni bir denklanşör tetik sesi ve netleme sırasında gürültü ve titreşimi azaltan güçlü AF sürücü motoru 700’ün profesyonelliğini kanıtlıyor.

Yeni geliştirilen yüksek performaslı denklanşör ünitesi, yaklaşık 100.000 çekime kadar dayanabiliyor. 1/8000 sn’lik maksimum enstantane hızı (1/250 ya da Super SteadyShot açık iken 1/200 flaş senkron hızı) hareketli nesnelerde mükemmel sonuç veriyor. 700’ün güçlü çekirdeksiz bir motor ile çift stoperli sıçrama yapmayan ayna mekanizması 5 fps hıza kadar sürekli çekim olanağı tanıyor. JPEG Fine ya da Standard modunda çekim sayısı yalnızca boş medya kapasitesi ile sınırlandırılırken, RAW formatında 19 karelik tek bir burst 5 fps hızda yakalanabiliyor.

Mükemmel Ergonomi

Yeni 700, mükemmel ergonomisi ile zor çekim koşullarında kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. İsteğe bağlı olarak, VG-C70AM Dikey Grip’in eklenmesi ile her türlü çekim koşulunda deklanşör düğmesine rahat ve konforlu bir erişim sağlıyor.

700, yeni geliştirilen M-Serisi InfoLITHIUM bataryası ile tek şarjda 650 çekim yapılabiliyor.** Kalan batarya gücü, ekran üzerinde yüzde olarak gösteriliyor.
VG-C70AM Dikey Grip ikinci bir batarya ile birlikte takılabiliyor. Her iki bataryanın (ikinci batarya takıldığında) da şarj düzeyleri ekranda ayrı ayrı gösteriliyor.

Genişletilmiş Yaratıcı Seçenekler

Ondört yeni ‘Image Styles’ (Deep, Autumn, Vivid, Landscape vb.), geniş yelpazedeki modları hemen oluşturmanızı sağlıyor. Kontrast, keskinlik, bölge eşleştirme ve diğer parametreler, seçilen yaratıcı efektin daha ince ayarları için özelleştirilebiliyor.

Geliştirilmiş Dinamik Aralık Geliştirici (DRO), arkadan ışık alan portreler ve diğer yüksek kontrastlı sahnelerde en iyi sonucu elde etmek için kontrast ve tonu ayarlıyor. Optimizasyon beş adımda ayarlanabilirken, yeni geliştirilen bir kadrajlama modu aynı sahneyi beş farklı DRO ayarı ile yakalayarak mümkün olan en iyi sonucu elde ediyor.

700’e yeni RAW sıkıştırma modunun eklenmesi ile birlikte RAW resim dosyalarının üzerinde oynama esnekliğinden ödün verilmeden depolama verimi arttırılıyor. Yüksek kaliteli JPEG dosyaları için ise bir ‘Extra Fine’ modu bulunuyor. 700 ile birlikte 16:9 oranında çekim yapılabiliyor. Bu çekimler bir geniş ekran TV ya da HD-ready ekranda gösterilebiliyor.

700’de Memory Stick ya da CompactFlash medya üzerine resim depolamak için ayrı medya yuvaları bulunuyor. Memory Stick Duo yuvasına Memory Stick Duo ve Memory Stick PRO Duo’nun yanı sıra yeni çıkan ve daha yüksek aktarım hızlarını destekleyen Memory Stick PRO-HG Duo takılabiliyor.

CompactFlash yuvası yeni ve yüksek hızlı 300x UDMA (Ultra Direct Memory Access) standardına uyumlu. Ayrıca “JPEG fine” veya “standard” modlarda flaş bellek kartının kapasitesi dolana kadar sürekli resim yakalama olanağı tanıyor.***

‘PhotoTV HD’ Resim Modu Full HD Resim Görüntülemeyi Geliştiriyor

700’de bulunan dahili bir HDMI çıkışı ile herhangi bir HD-ready TV ya da ekrana bağlanılabiliyor. Fotoğraflar, ‘PhotoTV HD’ desteği sunan son nesil Full HD BRAVIA TV’lerdeki daha detaylı, daha doğal renk ve dokular için optimize ediliyor.

“PhotoTV HD”, sabit görüntülerin, hareketli video için optimize edilmiş geleneksel TV’lerde görüntülenmesinde önemli ölçüde geliştirme sunuyor. 700 ayrıca bir HD televizyona bağlandığında resim arama, zoom, HD slayt gösterisi ve diğer fonksiyonları da kontrol ediyor.

HD slayt gösterileri 700 ile birlikte sunulan bir “IR” uzakta kumanda ile kontrol edilebiliyor. Bu uzaktan kumanda, kişisel portrelerde ve ‘uzaktan çekim’ uygulamalarında uzak deklanşör olarak kullanılabiliyor.

Fotoğraf Kalitesinde 3 inçlik Xtra Fine LCD Ekran ve Yüksek Performanslı Vizör

Yeni 700 sahip olduğu 3 inçlik “Xtra Fine LCD ekran” ile çekilen fotoğrafların kritik incelemesi ve değerlendirmesine yani bir boyut katıyor. 700’ün LCD ekranı, bir D SLR fotoğraf makinesinde şimdiye kadarki en yüksek (921k nokta) çözünürlüğü ve ideal boyutu ile fotoğrafların netliğinin ve kalitesinin hassas bir şekilde kontrol edilmesini sağlıyor.
Şeritli bir piksel dizisi olan Xtra Fine hibrid LCD, en ince ayrıntıları, zarif bir şekilde doğal dokular ve renk geçişleri ile ortaya çıkarıyor. Özel bir anti-reflektif kaplama, dış mekanda ekrana bakarken yüksek kontrast ve mükemmel görünürlük sağlıyor.

Makinenin arkasında yer alan “Display” düğmesine basıldığında yeni ekran izleme modlarından biri seçiliyor. Fotoğrafların küçük boyutlu halleri 4, 9 veya 25’lik olarak ekranda görülebiliyor. Alternatif olarak son beş resim o anda seçili resmin üzerine dağıtılabiliyor. Ayrıca kırmızı, yeşil, mavi kanal seviyelerinin ayrı ayrı onayı için yeni bir RGB histogram modu da yer alıyor.

Yeni 700’ün yeni penta prizma sistemi sayesinde, dahili anti reflektif kaplaması olan yüksek performanslı optik vizör, rahat izleme ve manuel netleme için büyük ve parlak fotoğraflar sağlıyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak sahip olunabilecek bir dizi netleme filtresi mimari kompozisyonlar ve diğer uzman uygulamalarına destek oluyor.

Image Data Lightbox SR Yazılımı ile Kolay Fotoğraf Yönetimi

700’ün içinde bulunan Image Data Lightbox SR yazılımı ile fotoğraf kitaplığı yönetimi son derece kolay bir hale geliyor. Fotoğraflar daha RAW formatındayken aranabiliyor, seçilebiliyor, büyütülebiliyor, karşılaştırılabiliyor ve değerlendirilebiliyor. Yazılım ayrıca özel projeler için fotoğraf koleksiyonları oluşturma ve bakımının yanı sıra seri baskı ve JPEG/TIFF dosya dönüşüm işlemlerini de kolaylaştırıyor.

Image Data Converter SR Ver 2, RAW dosyalarının görüntülenmesi ve düzenlenmesi için kullanımı kolay bir uygulama olarak 700’de yer alıyor. Yeni ve güçlü motoru; ton eğrisi, beyaz denge, pozlandırma, doygunluk, kontrast, ton, ve keskinlik ayarlarının daha hızlı olması için işlem hızlarını etkin bir şekilde iki katına çıkarıyor.

Özel ayarlama profilleri kaydedilerek birden fazla görüntüye uygulanabiliyor. Ayrıca, görüntüleme, yazdırma ve temel dosya yönetimi destekleniyor ve düzenlenen resimler yeniden RAW dosyaları olarak kaydedilebiliyor ya da JPEG/TIFF formatına dönüştürülebiliyor.

Özellikle stüdyo çalışmaları için ideal olan ve cihazla birlikte sunulan Remote Camera Control (fotoğraf makinesi uzaktan kumandası) uygulaması 700’ün USB üzerinden bağlanan herhangi bir bilgisayardan kontrol edilmesini sağlıyor. Deklanşör, pozlandırma, netleme, sürücü modu gibi ayarlar 700’e dokunmadan uzaktan kontrol edilebiliyor. Fotoğraf dosyaları ayrıca bilgisayarın sabit diskine kaydedilebiliyor.

700 Dijital SLR otoğraf makinesi farklı lens kiti tercihleri ile birlikte Ekim 2007 tarihi itibari ile kullanıcılarının beğenisine sunulacak.