Ana sayfa BT Gündem Sony’in ilk Blu-ray Disk Oynatıcısı Türkiye’de

Sony’in ilk Blu-ray Disk Oynatıcısı Türkiye’de

115
0

Sony, Blu-ray Disk teknolojisinin sunduğu HD deneyimini, PLAYSTATION 3®’ün ardından şimdi de ev sineması alanına taşıyor. Sony’nin ürettiği Avrupa’nın ilk Blu-ray Disk Oynatıcısı BDP-S1E, Temmuz 2007’de Türkiye’de satışa sunuluyor. Son derece şık bir tasarıma sahip olan BDP-S1E, HD filmlerin ses ve görüntü oynatımında yeni standartları belirliyor. BDP-S1E Blu-ray Disk Oynatıcının sahip olduğu 24p True Cinema özelliği ile ev sinemasından alınan keyif katlanıyor. Sinema kameraları gerçekte 24fps ile film çekiyor. Ancak televizyonlar daha yüksek bir kare hızında çalıştığı için bir dönüştürücüye (converter) ihtiyaç duyuluyor. Dönüştürme işlemi sonucunda orijinaline kıyasla yüzde 4 oranında bir uyumsuzluk oluşuyor (TV’de izlenen film gerçekte orijinaline göre yüzde 4 daha hızlı oynatılıyor ve seslendirmelerin hızı da aynı oranda artıyor). BDP-S1E, BRAVIA D3000 Serisi gibi 24p oynatabilen bir TV’ye bağlandığında, orijinalinde olduğu gibi 24fps hızında izlemeye olanak tanıyor.

BDP-S1E Blu-ray Disk Oynatıcı, Blu-ray Disc filmler için 1920x1080p (progressive) Full HD görüntü sunuyor. Ayrıca mevcut DVD’lerin görüntüsünü 1080p HD’ye yükseltme özelliği sayesinde HD çözünürlüğe yakın bir görüntü sağlıyor.

Etkileyici görünüm – sezgisel tasarım
BDP-S1E Blu-ray Disk Oynatıcı, ince alüminyum ve cam malzeme kullanılan tasarımıyla dikkat çekiyor. BDP-S1E’nin cam ön paneli koyu mavi renkte ışık sunuyor ve ev sineması ortamındaki ışık azaldığında hemen kayboluyor. Böylelikle izleyicinin dikkatini oluşturduğu görüntüye vermesi sağlanıyor. Ayrıca Sony ‘BRAVIA’ Theatre konseptinin dâhili bir bileşeni olarak geliştirilen BDP-S1E’nin Sony ‘BRAVIA’ TV’ler, Hi-Fi sistemler ve alıcılar ( receiver) ile senkronizasyonu tek bir tuşla sağlanıyor.

Teknik üstünlük
BDP-S1E, HDMI’nin yanı sıra Dolby Digital Plus aracılığıyla da 8 kanala kadar sıkıştırılmamış doğrusal PCM dijital ses çıkışı sunuyor. BDP-S1E’nin yüksek ses performansı, ayrı ses devreleri, ince ayarlanmış yüksek performanslı ses bileşenlerinin kullanılması, sağlam bir kasa yapısı, sürücü destekleri ve merkezde olmayan yalıtım ayakları ile sağlanıyor.

BDP-S1E, sahip olduğu “x.v.Colour” (Sony’nin xvYCC görüntü sinyali standardı uygulaması) teknolojisi sayesinde, AVC-HD kameralarla kaydedilmiş diskleri oynatırken sRGB’ye göre 2 kat fazla renk sunuyor.

BDP-S1E, MPEG2, MPEG4-AVC ve VC1’i de içeren yüksek kaliteli görüntü kodeklerini destekliyor. HDMI arabirimleri cihazlar arası kullanılabilirliği artırırken HDMI’si olmayan HDTV sahiplerine yönelik olarak 1080i (interlace) için bir analog component çıkış sunuyor. BDP-S1E, BD-ROM, AVC-HD, CD ve DVD/DVD±R/±RW formatlarında DVD oynatımının yanı sıra DVD±R/±RW disklere depolanmış MP3 ses dosyalarını ve JPEG resimlerini de destekliyor.

Türkiye’de satışına Temmuz 2007’de başlanacak BDP-S1E Blu-ray Oynatıcı, 1.449 YTL fiyatla satışa sunulacak.