Sony NGP ile Playstation Suite’i de çıkardı

Sony Computer Entertainment Inc. (SCE), mobil eğlence deneyimini yepyeni bir boyuta taşıyacak olan NGP kod adlı yeni nesil taşınabilir eğlence sisteminin bu yıl sonuna kadar çıkacağını duyurmasının akabinde PlayStation® deneyimini Android™ temelli taşınabilir cihazlara taşımak için “PlayStation® Suite”i (PS Suite) çıkardığını*1 da açıkladı. Tümüyle yeni bu girişimle kullanıcılar, PlayStation tarihinde ilk kez bir açık kaynak işletim sistemi üzerinde PlayStation içeriğini kullanabilecek.

Dikkat çekici bir şekilde gelişen ve değişen mobil pazarda, mobil telefonları, akıllı telefonları ve tablet PC’leri de içeren çeşitli cihazlarda oyun oynayan kullanıcı sayısı önemli ölçüde artıyor. Hızla büyüyen bu pazara “PlayStation kalitesi”nde içerik sunan Sony, dünya çapında geniş bir kullanıcı tabanına sadece PlayStation deneyimi sunmayacak, oyun geliştiricilere ve yayıncılara iş fırsatlarını bu cihazlara kadar genişletmek için bir potansiyel de sunacak.

Android temelli taşınabilir cihazlarda PlayStation deneyimi sağlayan Sony, donanım üreticileri için bir “PlayStation®Sertifikalı” lisans programı da başlatacak. Bu program aracılığıyla Sony, PlayStation kalitesindeki deneyimi çeşitli cihazlarda sunmayı garantilemek amacıyla logo lisanslamasının yanı sıra geliştirme desteğini de içeren tüm gerekli desteği sunacak.

PlayStation®Store da geliyor

Yazılım cephesinde Sony, bu yıl, kullanıcıların Android temelli taşınabilir cihazlarda “PlayStation kalitesi”nde oyun oynamalarını mümkün kılacak olan orijinal PlayStation oyunları*2 (PS one® klasikleri) ile başlayarak, PS Suite içeriği sağlamayı planlıyor. Sony, kullanıcıların doğrudan Android temelli taşınabilir cihazlar yoluyla, ortamı kullanmak amacıyla içeriği kolaylıkla indirmelerine izin verecek PlayStation®Store’u da açmayı planlıyor. Dahası Sony, çeşitli taşınabilir cihazlarda işlerini daha da genişletmeleri için geniş bir geliştirici ve yayıncı tabanına fırsatlar sunacak olan PS Suite üzerinde dağıtılacak yeni içeriği sağlama çabasıyla yeni bir oyun geliştirme platformu da sağlayacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu