Ana sayfa BT Gündem Sony Vaio’nun rakipleri Apple ve Toshiba

Sony Vaio’nun rakipleri Apple ve Toshiba

150
0

Sony’nin Video ve sesi de dizüstünde sunmak üzere 1998 yılında pazara sunduğu Vaio dizüstü bilgisayarlar Sony Türkiye güvencesiyle satışa sunuldu. Sony Vaio ürünlerinin Türkiye dağıtımını ise sadece iki distribütör İndeks Bilgisayar ve Özel Bilgi İşlem yapacak.Samuray kılıcı teknolojisinin kullanıldığı sağlamlık, incellik ve hafifliği kullanıcıları büyüleyen ürünler sunduğu üstün grafik performansları ve grafik performansı seçeneğinin değiştirilmesiyle sahip olduğu uzun pil ömrü ile kullanıcılarına “Olma başkaları gibi” diyor.

Sony Vaio ürünlerinin Türkiye’de satışı için düzenlenen lansman toplantısına katılan Sony Vaio Avrupa Yöneticisi Akihiro Marsubara kullanıcılara sadece bir bilgisayardan daha fazlasını vermeyi amaçlayan Sony’nin rakiplerinin tasarımda Apple olabileceğini ancak Toshiba’nın da sunduğu HD DVD hazır notebooklar, kullandığı teknoloji ve izlediği strateji ile Sony Vaio ürünlerine ciddi rakip olarak görüldüğünü söyledi.
Sony Vaio’nun özellikle dijital eğlence kapsamında masaüstü ürünler geliştirdiğini de belirterek “Kullanıcılar masaüstünde ya çok ekonomik ya da oyun aracı gibi çok yüksek özellikli bilgisayarlar konusunda kutuplaştı. Bizim stratejimiz ürünlerimizi tüketici elektroniği olarak konumlandırarak dijital eğlence merkezine yerleştirmek. Avrupa’da bu ürünleri sunuyoruz ve Türkiye’de de sunabiliriz” dedi.

Sony’nin tüketicileri ürünü seçim ve satın alma aşamasından itibaren hem kullanırken hem de servis aırken daha farklı hissetmelerini sağlayacak strateji ile Vaio kullanmaya teşvik ettiğini belirten Sony Vaio Türkiye Pazarlama Müdürü Göktuğ Oğuz ise hedefllerinin Türkiye Notebook pazarından yüzde 10 pazar payı alabilmek olduklarını dile getirdi.

Sony Eurasia Genel Müdürü Mohsen Noohi ise tanıtımda yaptığı konuşmasında Sony’nin VAIO ürün portföyünün tarihçesini ve stratejilerini özetlerken son dönemlerde ortaya çıkan Sony Pil krizi ile ilgili soruya ise
“Lityum Ion pil teknolojisi bize cep telefonlarımızı üç gün boyunca şarj etmeden kullanmayı sağlıyor. Bu rahatlığın bize nasıl ulaştığını sorgulamıyoruz bile. Sony öncü bir şirket. Pil konusunda da öyle. Bu öncülüğü yaparken tabii ki bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Buna şaşırmamalı” dedi.

Noohi Otomobil endüstrisinden örnek vererek “Otomobil endüstrisi çok daha az güvenli bir endüstri. Bir sorun çıktığı zaman ise adım atmakta çok geç kalıyorlar. Biz ise ürettiğimiz hatalı pillerin arkasında durarak, sadece ve sadece tüketicilerin kendilerini güvende hissetmeleri için bir değiştirme kampanyası başlattık” diye sözlerini tamamladı