SonyEricsson müzikle büyüyor

Sony Ericsson 2005’in üçüncü çeyreğinde pazar payını artırırken aynı zamanda büyümesini de sürdürdü. Artan Ar-Ge yatırımlarıyla ürün portföyü genişlerken portföy tüm pazarlarda büyük talep gördü. Bu çeyrekte satılan cihaz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %29; bir önceki çeyreğe göre %17 artarak, 13,8milyona ulaştı. Satış rakamları ise Euro bazında 2,055 milyona ulaşarak bir önceki yıla göre %22 artmış oldu. Vergi öncesi gelir bir önceki yıla göre 15 milyon Euro artarak 151 milyon Euro ve net gelir ise bir önceki yıla göre 16 milyon Euro artarak 104 milyon Euro olarak gerçekleşti.

Şirket bu dönemde de pazarlama ve Ar-Ge yatırımlarını artırmaya devam ederken, otofokuslu 2 Megapiksel kamerasıyla en iyi kameralı cep telefonu TIPA ödülü kazanan K750; tüm pazarlara son derece başarılı bir giriş yapan dünyanın ilk Walkman telefonu W800 ve 3N’yi orta segmente taşıyan K600 serisiyle de bu yatırımlarının meyvesini toplamaya başladı. Şirket bu çeyrekte cep telefonu pazarından daha fazla büyüdü. Yüksek segmentteki ürünlerin popülaritesi, daha düşük segmentteki T290, J210 ve K300 modellerinin de satışını hızlandırdı. Yüksek segmentteki ürünlerin portföye katılmasıyla ortalama satış fiyatı da yükseldi.

Sony Ericsson Başkanı Miles Flint “Bu çeyrek, Sony Ericsson’un; yüksek segmentte gerçek görüntüleme, mobil müzik ve üçüncü nesil konularında çıtayı yükseltirken, ekonomik segmente de tasarımıyla dikkat çeken ürünler geliştirme stratejisini doğrulayan başarılı bir dönem oldu. Sony ve Ericsson birleşmesiyle oluşan sinerji sayesinde daha ilk Walkman telefon W800’ün satışa sunulmasını takip eden dördüncü ay içerisinde W550/W600 ve W900 modellerini piyasaya sunmuş olacağız. İnanıyoruz ki, Sony Ericsson bir yandan mobil müzikte standartları belirlerken bir yandan da görüntüleme alanındaki ilerlemesini de sürdürecek.” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.