Ana sayfa BT Gündem Sony’yi Playstation4 satışları ayakta tuttu

Sony’yi Playstation4 satışları ayakta tuttu

170
0

Japon elektronik devi Sony, mali yılının ikinci çeyreğine ilişkin mali sonuç raporunda 136 milyar Yen zarar açıkladı. Beklentilerin altında gerçekleşen zararın azaltılmasını ise güçlü Playstation4 satışları karşıladı. Reuters tarafından gerçekleştirilen 3 yatırımcı anketinde ortalama olarak 164.3 milyar Yen operasyon zararı açıklaması beklenilen şirketin operasyon zararı 85.6 milyar yen olarak gerçekleşti. Şirketin çeyrek zararı 136 milyar Yen, yıllık toplam zararı ise 230 milyar Yen oldu. Sony geçtiğmiz yılın aynı döneminde 14.8 milyar Yen operasyon karı açıklamıştı.

309.5 milyar Yen satış cirosunun elde edildiği Playstation4 segmentinden sonra en çok gelirin elde edildiği 308.4 Milyar Yen’lik Mobil Haberleşme segmentindeki 172 Milyar Yen’lik operasyon zararı sonrası şirket yıllık akıllı telefon satış adet tahminlerini 43 milyondan 41 milyona çekti. Geçtiğimiz yıl şirketin toplam akıllı telefon satışları 39 milyon adet olarak gerçekleşmişti.

Sony yılın ikinci çeyreğinde 9.9 adet akıllı telefon satışı gerçekleştirirken, 3.3 milyonu Playstation 4  olmak üzere 4.1 milyon adet oyun konsolu satışı gerçekleştirdi. PS4 konsolunun satışa çıktığı günden bu yana toplam satış rakamı ise 10.8 milyonu buldu.

Sony mali açıdan sorunlar yaşayan PC ürünleri segmentinden çıkmış ve VAIO markasini ve PC birimini Japan Industrial Partners isimli fona satmıştı. VAIO satışından sonra ise Sony’nin elindekinden daha güçlü performans göstermeye başlamıştı.

 

BİR BAKIŞTA SONY’NİN SEGMENTLERE GÖRE GELİRLERİ

16_image