Sosyal ağ yasası yürürlüğe girdi

5651 sayılı yasadaki temsilci bulundurmayı da içeren Sosyal medya yasası değişiklikleri 1 Ekim itibariyle yürürlüğe girdi.

5651 sayılı yasadaki temsilci bulundurmayı da içeren Sosyal medya yasası değişiklikleri 1 Ekim itibariyle yürürlüğe girdi. Usul ve esaslar akademisyenler ve temsilcilere aktarıldı.

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının, en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemekle yükümlü tutuldukları Kanunun ilgili maddesi 01 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi de göz önüne alınarak 12 Ağustos tarihinde bildirimde bulunulan sosyal medya platformları ile taslak metin paylaşılarak toplantıya davet edilmişti. Söz konusu toplantı BTK’da Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ve BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve BTK İnternet Daire Başkanlığı ev sahipliğinde BTK merkez yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Uygulama esasları BTK’ya sevk edildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan başkanlığında gerçekleşen toplantıda yayınlanacak uygulama usul esaslar hakkında sosyal medya temsilcileri, STK temsilcileri ve akademisyenlere son bilgiler verilerek Bilgi Teknolojileri İletişim Kuruluna sevk edildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından “Sosyal Ağ Sağlayıcı Hakkında Usul ve Esaslar Taslağı” çalışmaları tamamlamıştı. Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının, en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemekle yükümlü tutuldukları Kanunun ilgili maddesi 01 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi de göz önüne alınarak 12 Ağustos tarihinde bildirimde bulunulan sosyal medya platformları ile taslak metin paylaşılarak toplantıya davet edilmişti.Toplantıya ayrıca Kurul Başkanımız Sn. Ömer Abdullah Karagözoğlu ve İnternet Daire Başkanlığı da katıldı.
Ömer Fatih Sayan, konuyla ilgili olarak twitter üzerinden yaptığı açıklamada “5651 sayılı yasadaki temsilci bulundurmayı içeren Sosyal medya yasası değişiklikleri 1 Ekim itibariyle yürürlüğe girdi. Resmi bildirimler yapıldı. STK’lar, akademisyenlerimiz ve sosyal medya platformu temsilcilerinin de görüşleri alınarak yayınlanacak usul esaslar belirlendi” dedi.

Ayrıca bir video yayımlayarak, konuyu özetledi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu