Sosyal Ağlar çocuk güvenliğinde sınıfta kaldı

Avrupa Birliği Komisyonu Dijital Ajandası çerçevesinde 14 sosyal ağ çocukların internetteki güvenliğinin sağlanması için bağımsız bir kuruluş tarafından test edildi. Kasım 2010’da 21 sosyal ağ sitesi çocuklara daha güvenli bir erişim sunmak konusunda “daha güvenli sosyal ağlar prensipleri” beyannamesine imza atmasına karşılık ortaya çıkan sonuç çocukların tehlikede olduğunu gösteriyor. Aralık ve Ocak aylarında 14 sosyal ağ (Arto, Bebo, Facebook, Giovani.it, Hyves, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Rate.ee, SchülerVZ, IRC Galleria, Tuenti ve Zap.lu) üzerinde test yapan uzmanlar bu sitelerden sadece Bebo ve MySpace’de çocukların profillerinin sadece ve sadece kendilerinin izin verdikleri kişiler tarafından görüntülenmesine izin veriyor.

Bebo, MySpace, Netlog ve SchuelerVZ’ın varsayılan ayarları içerisinde de çocukların sadece ve sadece arkadaş listelerindeki kişiler tarafından iletişim kurmasına izin veriliyor.

Uzmanlar çocukların internet üzerinden gelecek tehlikeler konusunda çok fazla bilgili olmadığını, bunun için eğitimin şart olduğunu ancak yeterli eğitim seviyesine gelinceye kadar sosyal ağlarda başka kişiler tarafından erişimlerinin kısıtlanması gerektiğini savunuyor. Avrupa’da çocukların sosyal ağları kullanma oranları hergün daha da artıyor. Halen interneti kullanan 13-16 yaş arasındaki çocukların yüzde 77’si 9-12 yaş arasındaki çocukların yüzde 38’i sosyal ağları kullanıyor. Bu çocuklardan 11-12 yaşındakilerin yüzde 56’sı ve 15-16 yaşındakilerin yüzde 78’i profil ayarlarındaki gizlilik ayarlarını değiştirmeyi biliyor.

Sosyal Ağlardan çocuklara yönelik olarak gelebilecek tehlikeler arasında tüm profil bilgilerinin ve fotoğraflarının herkes tarafından görüntülenmesi ve bunun sonucunda çocuklarla kötü niyetli kişilerin iletişime geçerek tacizde bulunması gösteriliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu