Sosyal ağlara, Türkiye 10’ar milyon lira ceza kesti

Yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan başta facebook, instagram, twitter, periscope, youtube ve tiktok olmak üzere sosyal ağ sağlayıcılarına 10'ar milyon lira ceza kesildi.

1 Ekim’de yürürlüğe giren ve kamuoyunda sosyal medya yasası olarak adlandırılan 7253 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle, Sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye’de temsilci bulundurması gerektiği hükme bağlanmıştı. Ayrıca, Türkiye’de faaliyet gösteren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yabancı kaynaklı şirketlere uymaları gereken bazı kurallar bildirilmişti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, yine bir sosyal ağ olan Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ile kanunda belirtildiği üzere 1 aylık süre içerisinde yasal temsilci bildiriminde bulunmayan başta facebook, instagram, twitter, periscope, youtube ve tiktok olmak üzere sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesildiğini duyurdu.

Sayan, “Sosyal ağ sağlayıcıları tarafından hali hazırda Dünya’nın birçok ülkesinde zaten uygulanan işleyişin, ülkemiz içinde de uygulanması için talep ettiklerimiz ve olası yaptırımları sizlerle paylaşmak istiyorum” diyerek, temsilci atamamakta direnen şirketlerin ileride yüzleşeceği yaptırımları da bir akış şeklinde paylaştı.

İşte sosyal ağ sağlayıcıların yüzleşeceği yaptırımlar
1️⃣

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.

2️⃣

Bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde de yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, bu defa 30 milyon lira idari para cezası kesilecek.

3️⃣

İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülük de yerine getirilmezse reklam verilmesi yasaklanacak.

4️⃣

Reklam yasağı kararından itibaren 3 ay içinde yükümlülükler yerine getirilmezse internet trafiği bant genişliği % 50 daraltılacak.

5️⃣

Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliği yüzde 90 daraltılacak.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyi kabul eden ve Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul eden sosyal ağ sağlayıcılarına kesilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve internet trafiği bant genişliğine yapılan müdahale de sonlandırılacak.

1 Ekim’de yürürlüğe giren Sosyal Ağ yasasının ilk ayında facebook, twitter gibi şirketlere 10’ar milyon lira ceza kesildi.

Facebook, Türkiye’ye temsilci atamayacak

Sosyal ağ yasası yürürlüğe girdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.