Spam azaldı online saldırılar arttı

Kaspersky Lab Güvenlik Ağı’nın elde ettiği verilere göre sistem, toplam 580 milyon web-kaynaklı atağa (2009 yılının 8 katı) maruz kaldı. 2010 yılında Kaspersky Lab tarafından sisteme kaydedilen ve kullanıcı bilgisayarlarına giriş yapan virüs toplamı ise 1.9 milyarı geçiyor.
2010 yılında bir ay içerisinde elde edilen kötü amaçlı yazılım programları 2009’da elde edilenlerle aynı oranda kaldı. Kaspersky Lab’in geçen yılki raporuna göre kötü amaçlı yazılım aktivitelerinin azalma sebepleri arasında özellikle online oyun hedefli Trojan oranında azalma, emniyet teşkilatları ve anti-virüs geliştiricileri tarafından yapılan çalışmalar yer alıyor.

2010’da spam oranı daha da düştü

Kaspersky Lab, 2010 yılının spam savaşları açısından da oldukça yoğun geçtiğini açıkladı. Bu alanda savaş veren ilgili hukuk ajansları, satıcılar ve uzmanlar spam’e karşı yürütülen çalışmalarda birçok başarı elde etti.

Kaspersky Lab uzmanlarının yılın son iki ayında elde ettikleri verilere göre spam savaşlarında uzun süredir ilk kez bir düşüş yaşandı. Araştırmanın en dikkat çeken noktası ise ABD’de düşüş gösteren spam sayısıydı. 21 Şubat 2010 tarihinde mail trafiğinde elde edilen %90.8’lik spam raporu, 28 Ekim 2010’da %70.1’e düşerek yıllık ortalama %82.2’ler seviyesinde seyretti.

Botnet sahipleri kanuni kısıtlamaların en az olduğu Doğu Avrupa Bölgesi’nde olduğundan dolayı spam oranındaki artış da bu bölgelerde gerçekleşti. %11.3 ile en fazla spam dağıtımı yapan Amerika’yı %8.3 ile Hindistan, %6 ile ise Rusya takip ediyor. 2010 yılında Asya ve Doğu Avrupa Bölgesi listenin ilk 20’sinde, Batı Avrupa ise azınlıkta yer aldı. 2010 yılında aynı zamanda mail trafiğinde kötü amaçlı yazılımın da artış gösterdiği gözlemlendi. Şöyle ki e-maillerin %2.2’sinde, 2009’un 2.6 katı, kötü amaçlı yazılımlı dosyası bulundu. Saldırıların en yoğun olduğu ay Ağustos olurken; kötü amaçlı yazılım içeriği %6.29’a ulaştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu