Ana sayfa BT Gündem Starların tweetlerini ayda 2 TL’ye SMS ile takip edin

Starların tweetlerini ayda 2 TL’ye SMS ile takip edin

215
0

New York – ABD Avea akıllı telefonu olmayanlara Facebook, Twitter ve Picassa hesaplarına SMS ve MMS ile erişim sağlayacak. Ayrıca ayda 2 liraya da ünlü kullanıcıların 1000 Twitter mesajı takip edilebilecek
Avea, yeni hizmeti ‘StarTakip ile de son dönemde yoğun ilgi gören sosyal iletişim platformu Twitter’da Cem Yılmaz’dan Sertap Erener’e Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den Madonna’ya ünlüleri takip etme fırsatı sunacak. Avea Katma Değerli Servisler Ürün Geliştirme Müdürü Yiğit Çamcı, New York’ta düzenlenen Web 2.0 Expo etkinliğinde Avea’nın StarTakip ve AveaPaylaş adlı iki yeni servisini açıkladı. Çamcı, “Biz tüm cep telefonu kullanıcılarının sosyal ağlara ulaşmasını sağlamak istiyoruz ve bunun için ürün ve hizmetler geliştiriyoruz. ‘Twitter’da Cem Yılmaz’ın yazdıklarını takip etmek istiyorum ama Twitter’ın ne olduğu bilmiyorum. Sürekli bilgisayar bağlantım ya da bir internete girebileceğim bir telefonum yok. Bir sürü kişiyi takip ediyorum, keşke yazdıkları anında hepsi cebime gelse de kaçırmasam’ diyenler için hazırladığımız StarTakip de bu hizmetlerimizden biri. Tüm starlar listemizde var. Sadece starları değil politikacılar, reuters, FT gibi herhangi bir kullanıcı takip edilebilecek” diye konuştu. Bu uygulamaları konum bilgisi ve mobilden sosyal ağlarla mesajlaşma özelliklerini ekleyerek kullanıcı deneyimini zenginleştireceklerini de kaydeden Çamcı, “Geliştirilmiş adres defterleri çevresinde bu servisleri sunacağız. Telefon defteriniz artık sosyal ağdaki kontaklarınızı da içerecek. İster SMS atacaksanız, ister statüsünü göreceksiniz” dedi. Yiğit Çamcı, yeni hizmetlerinden Avea- Paylaş hakkında şu bilgileri verdi: “Abonelerimiz cep telefonlarının SMS, MMS ya da WAP özelliklerini kullanarak, facebook’ta fotoğraflarını paylaşıp twitter’da statülerini kolaylıkla güncelleyebilecekler. Kendi hesapları olmasa da Twitter dünyasından haberdar olmak isteyen Avea aboneleri takip etmek istedikleri ünlünün adını yazıp 2468’e mesaj attıktan sonra istedikleri ünlünün ‘tweet’lerini cep telefonlarına SMS olarak alacak. Aboneler 1.000 bin SMS’ten oluşan bu hizmet için aylık 2 TL ödeyecek.

Avea Paylaş

Avea’nın StarTakip yanında sunduğu AveaPaylaş hizmeti ise yine akıllı telefonu olmayan kullanıcıların sosyal ağlarda resim ve metin paylaşmasına olanak sağlayacak. Henüz paketin içeriğinin netleşmediğini söyleyen Avea yetkilileri 100 SMS ve 50 MMS gibi bir paketin aylık 2-3 TL karşılığında pazara sunulmasını beklediklerini dile getirdiler. Ancak net rakam telaffuz etmekten kaçındılar.

Bu hizmeti kullanmak için abone olunan sosyal ağdaki “nick name” kisa mesaj ile Avea servis numarasına gönderilerek bu hesaplara SMS veya WAP servisleri ile erişim sağlanacak.

Gençlerin Operatörü gereğini yapıyor.

Türkiye 28 yaş ortalaması ile genç bir nüfusa sahip. Bu da sosyal ağlarda ülkenin etkinliğini dile getiriyor. Özellikle Facebook, MSN, Twitter ve FriendFeed gibi uygulamalarda tüm dünya kullanıcıları arasında ilk beşte yer alan Türk kullanıcılarının çoğunu gençler oluşturuyor. Ancak bu hizmetlere mobil ortamdan erişim için gerekli olan akıllı telefon sayısı ise Türkiye’deki operatörlerin şebekelerinde yeterli miktarda bulunmuyor.

Türkiye’de 60 milyonun üzerinde cep telefonu kullanıcısı olmasına karşılık bunların sadece 5 milyonunda akıllı veya özellikli telefon bulunuyor. 3G abone sayısı hızla artarken BTK verilerine göre cep telefonundan internete bağlanan kullanıcı sayısı ise 640 bin dolayında.
Akıllı telefon kullanımının sadece yüzde 13 seviyelerinde bulunduğuna dikkat çeken Avea Kurumsal İlişkiler Direktörü Füsun Feridun “Biz gençlerin operatörü olarak tanınıyoruz. Interneti ve sosyal ağları en fazla kullanan kesim de gençler. Ancak hane internet penetrasyonunun yüzde 40’larda bulunduğu bir ortamda gençler bu ağlara erişmekte zorluk çekiyor. Biz de onların ellerinde bulunan imkanlar çerçevesinde tüm bu olanaklardan yararlanmaları için bu servisleri geliştirdik” dedi.