Starlink uydu bazistasyonları devrede

SpaceX'in Falcon 9 roketi, Starlink'e ait 6 uydu bazistasyonu dahil 21 uyduyu daha uzaya fırlattı. Yeni uydularla cep telefonları uydudan sinyal alabilecek.

Uydudan internet hizmeti veren Elon Musk’ın Starlink’ine ait altı uydu bazistasyonu yörüngeye yerleştirildi. Starlink, bu uydular ile cep telefonlarının kırsal bölgelerde dahi hizmet almasına olanak sağlıyor. 2024 yılı için sadece metin tabanlı iletişim hedefi olan Starlink, 2025 yılında ses haberleşmesini de mümkün kılmayı amaçlıyor.

Sadece 7 mbps kapasiteli

Elon Musk, Starlink’in altı uydusunun fırlatılması sonrasında bir açıklama yaparak, her bir bazistasyonunun sadece 7 mbps kapasiteye sahip olduğunu, bu kapasite ile cep telefonları üzerinden haberleşmenin kısıtlı kalacağının altını çizdi.
Musk, bu teknolojinin mevcut mobil haberleşme şebekelerine rakip bir teknoloji olmadığının da altını çizerek “Bu sadece tamamlayıcı bir teknoloji. Hala karasal şebekeler ileri kalite hizmetler için gerekli” mesajını verdi.

Yedi operatör ile anlaşıldı

Starlink, uydudan cep telefonu hizmeti verebilmek için şimdiye kadar yedi mobil operatör ile anlaşma imzaladı. Yörüngeye yerleştirilen bazistasyonlarından ilk olarak bu yedi operatörün müşterileri yararlanabilecek. Baz istasyonu sayısının artması ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu operatörlerin sayısının da artması bekleniyor.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu