Ana sayfa BT Gündem Steve Jobs’a karaciğer nakli

Steve Jobs’a karaciğer nakli

111
0

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, altı ay önce sağlık sorunları yüzünden Haziran sonuna kadar rapor alan Jobs’a iki ay kadar önce karaciğer nakli yapıldı. Jobs’un bu ay sonunda çalışmaya başlamasının beklendiği, ancak ilk olarak part-time çalışacağı belirtildi. Jobs görevinin başına dönünceye kadar, halen Apple’ın CEO’su Tim Cook, bu görevini sürdürebilecek. Şirketten ya da Jobs’tan gazetenin haberine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Altı ay hastalık izni almıştı

Tennessee’de yapılan karaciğer nakli konusunda şirketin bazı yöneticilerinin bilgisi olduğu ve Jobs’un doktorları tarafından haftalık olarak bilgilendirildikleri de kaydedildi.

Macintosh bilgisayarlar dahil Apple’ın ürünlerinin arkasındaki itici güç olarak görülen Jobs, 2004’te de pankreas kanseri tedavisi görmüştü.

Jobs’un, bir yıl önce katıldığı bir etkinlikte yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle çok zayıfladığı görülmüştü.

Ardından Jobs, ocak ayında haziran ayının sonuna kadar rapor aldığını açıklamıştı.

Jobs’un hastalık izni sırasında Apple’ın başkanlığını şirketin İşletme Başkanı Tim Cook’un yürütmesine karar verilmişti.

Cook, Jobs 2004’te tedavi gördüğünde de iki ay süreyle şirketin başkanlığını yapmıştı.

Jobs, 1976’da kişisel bilgisayar devriminin başladığı dönemlerde Steve Wozniak ile Apple’ı kurmuş, 1985’te ise şirketten ayrılmıştı.

1997’de tekrar dönen Jobs, 2000’de Apple’ın CEO’su oldu.

Ayrıca Walt Disney yönetim kurulu üyesi ve önemli hissedarı olan Jobs, bu konumunu 2006’da Disney, Jobs’un animasyon şirketi Pixar Animation Studio’yu satın aldığında kazandı.