Sun yönünü “şebekeye” çevirdi

Sun Microsystems, üç ayda bir gerçekleştirdiği ‘Network Computing’ etkinliğinin sonuncusunda, ağ tabanlı bilgi işlemde çığır açacak yeni vizyonunu aktarırken, yeni ’kullandıkça öde’ yaklaşımlı Sun Grid yapısına ilişkin duyurularda bulundu. Sun’ın basitleştirilmiş bilgi işleme yönelik çalışmaları ve müşterilerin ağ hizmetlerinin gücünden hemen yararlanmalarını sağlayan öncü yaklaşımları, “ihtiyaç duyulduğu zaman ihtiyaç kadar kullanıma” imkan veriyor. Bu yaklaşımla, 1saatlik CPU kullanımı sadece 1 Amerikan Doları fiyatlamayla müşterilere sunuluyor. Sun Microsystems İcra Kurulu Başkanı Scott McNealy, Sun’ın BT’de ‘kullandıkça-öde yaklaşımı’ ile bir sonraki büyük adımı bugünden attığına dikkati çekerek, açık ve standart grid yapısında bunu sunmaya söz veren ve uygulayan ilk firma olduğunu belirtti.

BT’deki gelişimler sürdükçe müşterilerin kendi yapılarına özgü veri merkezleri oluşturmak yerine standartlaştırılmış ve nihayetinde kullandıkça öde yaklaşımına yöneleceklerini ifade eden McNealy, Sun’ın 1 Amerikan Doları’na 1 saatlik CPU kullanımı ve 1 aylık 1 GB depolama ortamı kullandırma teklifinin, BT’yi bir servis olarak almak isteyen tüm dünyadaki müşteriler için en doğru cevap olduğunun altını çizdi.

Sun’ın geniş vizyonu ve yeni teknolojilere yönelik yaratıcı girişimleri ağ tabanlı bilgi işlem yaklaşımında da önemli gelişmeleri beraberinde getiriyor. Sun’ın bu alandaki çalışmaları, kullanıcılara en üst düzeyde güvenliği ve verimliliği sağlayacak ağ yapılarından esnek veri merkezlerine uzanan gerçek BT altyapılarının hazır olarak sunulduğu, geleceğin hizmet-odaklı veri merkezleri için bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.