Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Süreyya Ciliv devri kapanıyor mu?

Süreyya Ciliv devri kapanıyor mu?

267
0

Telekomünikasyon sektöründe uzun süredir devam eden dedikodulara göre Turkcell’de Süreyya Ciliv devri kapanıyor. Gerçekten bir dönemin sonuna mı geliniyor? Ya da gelinmeli mi? Gelinir mi? Türk iş dünyasının başarılı isimlerinden Süreyya Ciliv, 9 Ocak 2007’den bugüne Turkcell’in genel müdürlüğünü, Turkcell Grup Şirketlerinin ise İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. Son dönemlerde Süreyya Ciliv’in görevinden ayrılacağı konuşuluyor.
Dedikodu hepsi. Aslı vardır, yoktur bilemem.
Ama emin olduğum birşey varsa bu yöndeki dedikoduların yeni olmadığı.
5 yıl önce, yine bir genel seçim arefesinde Süreyya Ciliv’in görevinden ayrılacağı, siyasete atılacağı dedikoduları ortada dolaşmaya başlamıştı. O günden bu güne kadar çeşitli dönemlerde görevden ayrılacağı, konuşuluyor duruyor.

Sizi hayal kırıklığına uğratacağım ama…
Süreyya Ciliv’in ayrılışını, nereye gittiğini, yerine kimin geleceğini yazmayacağım ben.
Gidiyor mu? Gitmiyor mu?
Onu da bilmiyorum.
Benim asıl sorgulamak, verdiğim verilerle sizlere sorgulatmak istediğim, Süreyya Ciliv gitmeli mi? Gidiyor mu? soruları.

Hrant Dink’in cenazesinin kaldırıldığı gün. Binlerce insan sokaklarda. Hem bir nevi saygı yürüyüşü, hem merhuma son görevi yerine getirmek için toplanmıştı 23 Ocak 2007 Salı günü. İstanbul’da trafik kilit. Aynı gün Süreyya Ciliv, Turkcell’in Tepebaşı binasında geniş katılımlı bir basın toplantısında gazetecilerin karşısına çıktı.

Nasıl bir ortamda göreve geldi? 

Süreyya Ciliv göreve geldiğinde telekomünikasyon sektörü rekabete açılmıştı. Türk Telekom özelleştirilmiş, Telsim Vodafone’a devredilmiş, Aycell-Aria birleşmesi Avea adı altında tamamlanmış 3 mobil operatörün faaliyet gösterdiği bir ortam vardı.

Turkcell’in abone pazar payı %60.4, gelir pazar payı %64′e yakındı.
Türk Telekom‘un genel müdürü Paul Doany, Vodafone‘un Attila Vitai ve Avea’nınki Cüneyt Türktan‘dı.

Türk Telekom’da
Paul Doany gitti. Yerine Grup CEO olarak Hakam Kanafani geldi. Türk Telekom Genel Müdürü olarak Gökhan Bozkurt getirildi. Daha sonra Gökhan Bozkurt gitti. Yerine Tahsin Yılmaz geldi. Geçtiğimiz yıl başında ise Hakam Kanafani ve Tahsin Yılmaz gitti. Yerlerine Rami Aslan geldi.

Vodafone’da
Attila Vitai gitti. Yerine Serpil Timuray geldi. Daha sonra Serpil Timuray da gitti. Yerine Gökhan Öğüt geldi.

Avea’da
Cüneyt Türktan gitti, Erkan Akdemir geldi.

Daha yeni şirket haline getirilmiş olan TTNET’in başında kim vardı? O günden bu güne kaç tane genel müdür veya genel müdür vekili değişti? Şimdi kaç tane genel müdürleri var? Onu gerçekten bilmiyorum. O kadar derin araştıramadım.

İşte bu ortamda göreve gelen Süreyya Ciliv, cep telefonunu sadece haberleşme aracı olarak algılayan Türkiye’nin önüne başka bir motto koydu. Şirketi de bu alanda yapılandırdı.

TURKCELL bir telekom veya GSM şirketi değildir. Teknoloji şirketidir.

Bugün dünyadaki tüm telekom şirketleri kendisini bir teknoloji şirketi olarak konumlandırıyor. Genişbant internet teknolojileri de bunu gerçekliyor günümüzde. Müşterilerine haberleşmeden daha çok bir teknoloji platformu sunmaya çalışıyorlar.

2007’den 2015’e neler oldu?
Şirketler malum kar etmek için kurulur. Şirketin üst yönetimi de yatırımcılarına para kazandırmak, yani kar ettirmekten sorumlu kişilerdir. Her zaman işlerliği olmasa da özellikle Amerikan borsalarında işlem gören şirket yöneticilerinin başarısını ölçmek için bilançonun en altındaki rakama bakar yatırımcılar.
Bana para kazandırıldı mı? Kazandırılmadı mı?

8 yıllık icraat
Turkcell’in abone pazar payı yüzde 60.4‘ten yüzde 48.30′a düştü.
Gelir pazar payı yüzde 64‘lerden yüzde 50‘nin altına indi. 2014 sonu verileri daha açıklanmadı ama mevcut rakamlar bunu gösteriyor.
Bu dönemde düzenleyici kurum olan BTK’nın pazarı yeniden regüle etmeye yönelik, pazardaki rekabete denge getirmek için Turkcell’in abone ve gelir pazar payının yüzde 50 seviyelerinin altına çekilmesine yol açan kararlar aldığının da altını çizmek gerekir elbette. Aynısı TTNET için de yapıldı, yapılmaya devam da ediyor.  TTNET’in genişbant internet pazarındaki yüksek pazar payının düşürülmesi için diğer operatörlere yönelik pozitif ayrımcılık düzenleyici kurumunu sürdürdüğü bir gerçek. 

Peki ortaklar bu sürede para kazandı mı?
Sıkı durun. Toplam rakamı söylüyorum.
Turkcell grubunun değil. BTK verilerine göre sadece Turkcell’in rakamı. Bu dönemde şirketin net karı.
7 yılda toplam 16 Milyar 120 milyon lira.

2014 rakamını da beklentiler seviyesinde dahil edersek aşağı yukarı 18.5 Milyar lira.

Vodafone aynı dönemde toplam 3.5 Milyar lira zarar etmiş. (2014 rakamları ile bu biraz daha aşağıya inebilir.)
Avea’nın zararı, 2014’ü saymazsak 5.3 Milyar lira.

2006 yılındaki ciro yüzde 50’ye yakın artışla 10 milyar liraya dayanmış. Karlılık rakamı yüzde 30 yükselerek 2,5 milyar liraya yaklaşmış. 2007 başından itibaren Turkcell’in Süreyya Ciliv yönetimindeki toplam cirosu 64.5 milyar lira.

BAŞARISIZLIK!

Abone sayısındaki artışı, abone pazar payındaki yükselmeyi, ciro artışını, cirodaki pazar payının yükselmesini “BAŞARI” olarak gösteren şirketlerin bulunduğu Türkiye iş dünyasında Süreyya Ciliv’in yukarıdaki icraatlarının bir değeri yok tabii ki. Onlar başarılı. Süreyya Ciliv “Başarısız!”
Neticede pazar payını gelirlerde 15 puan, abone payında 12 puan düşürmüş Süreyya Ciliv Turkcell’de görev yaptığı sürece.

Bence…
Bizimle değilsin Süreyya. GİTMELİSİN.
Bu rakamların ne anlama geldiğini anlayabilecek ABD borsalarında işlem gören çok uluslu büyük bir şirketi yönetmeye.