Ana sayfa BT Gündem Symantec yedek verilerinizi hızla geriye döndürüyor

Symantec yedek verilerinizi hızla geriye döndürüyor

71
0

Symantec, küçük ve orta ölçekli kurumlar (kobi) için özel olarak tasarlanan veri ve sistem yedekleme ve kurtarma alanında benzersiz çözümü Backup Exec System Recovery’nin son versiyonunun kullanıcıların erişimine hazır olduğunu duyurdu. Backup Exec System Recovery 10, kullanıcı verimliliğinde herhangi düşüş yaşanmasına yer vermeksizin, uçtan uca tüm sistemin, ayrı ayrı belge ve dosyaların yedeklenmesine ilişkin işlemleri otomatikleştiriyor ve tüm bunların aynı veyahut da farklı bir hard diske, sanal makinalara veya uzak lokasyonlara çok hızlı bir şekilde yeniden yüklenmesini sağlıyor. Çözümün son versiyonu, Windows 7, Microsoft Exchange 2010 ve Microsoft Windows Server 2008 R2 dahil olmak üzere Microsoft’un pazara sunduğu en güncel işletim sistemlerini desteklediği gibi, yeni platformlara geçişi kolaylaştırıyor ve geçiş sırasında da veri koruma düzeyinin en üst düzeyde devam etmesini mümkün kılıyor. Bunlara ilaveten, Backup Exec System Recovery’nin yeni sürümü ile birlikte, gelecek yıldan itibaren Linux işletim sisteminin de destekleyeceği bilgisi de veriliyor. Symantec tarafından yürütülen ve geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan Felaket Kurtarma araştırmasının sonuçlarına göre, araştırmaya katılan kobilerin 1,650’si ve bu kurumların müşterilerinden derlenen bilgiler şu gerçeği açıkça ortaya koyuyor: kobilerin yaptıkları felaket hazırlıklarına ilişkin kendi algıları ile bu hazırlıkların gerçeklik düzeyi arasında büyük bir uçurum var. Araştırmaya göre kobiler, yaptıkları felaket hazırlıklarına oldukça güveniyorlar (%84) ancak yine kobilerin kendi yaşadıkları deneyimler gösteriyor ki bu aşırı güven duygusu çok yerinde ve haklı bir duygu değil.

Kobiler, geçtiğimiz 12 ay içinde ortalama olarak 3 kez “iş kesinti” yaşamışlar ve bu kesintilerin başlıca nedenleri de virüs saldırıları (http://www.symantec.com/security_response/index.jsp), hacker atakları, güç kesintisi ya da doğal bir afet olmuş. Bu sonuç aslında oldukça ürkütücü çünkü raporda yer alan kurumların neredeyse yarısına yakını, bu gibi kesintiler durumunda ne yapmaları gerektiğine ilişkin detaylı bir plana henüz sahip değiller. Kurumların çoğu, birtakım yedekleme formlarını uyguluyor olsalar dahi katılımcıların sadece 5’te 1’i (%23) günlük yedek alırken, %40’ı ise yedekleme işlemini aylık ya da daha az periyotlarda gerçekleştiriyor. Herhangi bir felaket durumunda veri kaybı yaşayan KOBİLER in, aynı zamanda satış ve müşteri kaybı da yaşadıkları araştırmanın ortaya koyduğu bir başka sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

Backup Exec System Recovery kobilere, yedekleme ve kurtarma işlemlerini etkin şeklide gerçekleştirmek üzere kolay kullanımlı “tek” bir çözüm sunuyor. Çözümün son versiyonu, çözümün daha önceki sürümünde opsiyonlu olarak sunulan Symantec’in patent bekleyen Granüler Kurtarma Opsiyonunu da içeriyor. Bu fonksiyonalite kurumlara, tüm dosya sunucularını, masa üstlerini ve diz üstü bilgisayarları, sanal sunucuyu ve Microsoft Exchange ya da Microsoft SharePoint gibi kritik uygulama sunucusunu yedekleme imkanı verdiği gibi, ayrı ayrı Exchange e-postalar, SharePoint’ler, dökümanlar ve ayrı dosyalar gibi granüler öğelerin de sadece dakikalar içinde geri yüklemesini sağlıyor. Alınan yedekler, farklı veri depolama cihazlarında saklanabileceği gibi, felaket kurtarma operasyonları kapsamında, uzak (harici) bir lokasyonda ya da ikincil bir disk üzerinde de saklı tutulabiliyor.  

Backup Exec System Recovery ayrıca, VMware vSphere 4.0, Microsoft Hyper-V Server 2008 ve Citrix XenServer 5.x. dahil olmak en güncel sanal ortamları da destekliyor. Bu yeni destek sayesinde, sanallaştırma fonksiyonalitelerini kendi BT ortamlarına entergre eden kobiler, felaket kurtarma ve test etme amaçlarına ilişkin olarak Backup Exec System Recovry aracılığıyla fiziksel sistemlerini sanal makinalara dönüştürebiliyorlar.

Kurumlar, lokal alanda ve uzak lokasyonlarda konumlanan yedekleme ortamlarını, Backup Exec System Recovery 2010 ile birlikte, hiçbir ekstra ücret talep edilmeden kullanıcıya sunulan Backup Exec System Recovery Yönetim çözümünü kullanarak merkezi olarak tek bir konsoldan kolayca yönetebiliyor. Kanal iş ortakları, çözümün sunduğu bu olanak sayesinde müşterilerin yedekleme ortamlarını VPN bağlantısıyla uzaktan kontrol edebiliyor, yedekleme görevleri, politikalar, kurulum paketleri, güncelleme paketleri ve istemci ayarlarını oluşturmak, düzenlemek ve dağıtmak imkanı bulabiliyor. Çözüm ayrıca, komple tüm sistemin ya da birimlerin uzaktan kurtarılmasına olanak tanıyor.

Pazara Sunum ve Fiyatlandırma

Symantec Backup Exec System Recovery 2010, her bir sunucu başına 795 dolar ve her bir masa üstü bilgisayar başına 69 dolar olarak önerilen fiyatlarla kullanıcıların erişimine hazırdır. Çözümün Linux versiyonu olan Backup Exec System Recovery Linux Edition ise gelecek yıl sunucu başına 495 dolar olarak önerilen fiyat ile kullanıcılarla buluşacak.