Ana sayfa BT Gündem SYS Call Plus’ı da müşterileri arasına ekledi

SYS Call Plus’ı da müşterileri arasına ekledi

110
0

Sesli Yanıt Sistemleri ve Çağrı Merkezi teknolojileri sunan şirketimizin müşterileri arasında ARTI Çağrı Merkezi Hizmetleri Satış Pazarlama ve Danışma A.Ş. bünyesinde kurulan CALL + (CALLPLUS) Çağrı Merkezi de yerini aldı. Müşterilerine daha kaliteli danışmanlık hizmeti vermek ve Telesatış (outbound arama) yapmak için CALL + (CALLPLUS) Çağrı Merkezi , teknik altyapı, IVR ve santral sistemleri olarak Türkiye’ nin önde gelen firmalarında SYS’ nin altyapısını; yine SYS desteği ile Çağrı Merkezi sistemi olarak Vertical firmasının TeleVantage ürününü kullanmaktadır. SYS’ nin Türkiye distribütörü olduğu Vertical’ ın Televantage IP tabanlı çağrı merkezi çözümünün özellikleri arasında bulunan IVR (Interactive Voice Response Sytems), Soft PBX (PC tabanlı santral), ACD (Automatic Call Distributor-otomatik çağrı dağıtım), Auto Attendant (robot operatör), CTI (Computer Telephony Integration-telefon bilgisayar entegrasyonu) , VRU (Voice Response Unit -ses kayıt) ve raporlama fonksiyonlarının tümü ürünün “hepsi bir arada” özelliği sayesinde tek bir platform üzerinde sunulmaktadır.
CALL + (CALLPLUS), SYS Televantage IP tabanlı çağrı merkezi yazılımı sayesinde anlık, günlük veya istedikleri bir süre aralığı içerisinde agent performans raporlarını alabildikleri gibi telefon üzerinden satış operasyonlarında en önemli noktalardan biri olan ses kayıtlarını arşivleyerek geriye dönük kayıtlara ulaşabilmektedir.Ayrıca çağrı merkezi takım liderleri anlık görüşmelere dahil olup Televantage’ ın sufle özelliği sayesinde eğitim sürecindeki müşteri temsilcilerine hata canlı bağlanıp gerekli bilgileri verebilmektedir. Bu özellik sayesinde iş öğrenme süreci de kısalmaktadır.
CALL + (CALLPLUS) ismini taşıyan ve Çağrı Merkezi sektöründe dış kaynak kullanımı (outsourcing) alanında hizmet veren müşterimiz 2010 Ocak ayında kurulmuş, Türkiye’ nin en genç fakat tecrübeli bir Çağrı Merkezi şirketidir. Teknoloji ve know-how konusunda kendisini ispat etmiş olan SYS ile yapmış olduğu işbirliğiyle güçlü ve sağlam bir altyapıya sahip olmuştur.
CALL + (CALLPLUS) ‘ın hizmetleri arasında :
Gelen çağrıların yanıtlanması
Gelen çağrılara çapraz satış, dış arama ile satış fırsatı
Dış arama ile müşteriler adına satış, pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi
Kampanya ve promosyon bilgilendirme (inbound, outbound ve Robot operatör sistemi ile)
Müşteri anketleri, bilgi güncelleme ve veritabanı işlemleri
Müşteri elde tutma faaliyetlerini
sayabiliriz.

Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı planlayan ve hizmet kalitesini bu şekilde yükselten CALL + (CALLPLUS), inbound (gelen) aramalar haricinde outbound (giden) arama, Kapasite ve Verimlilik Ölçümü, Performans Yönetimi ve Performans Değerlendirmesi, Agent (Çağrı alan asistan) Performans Yönetimi (Görüşme kalitesi değerlendirme ve ölçümleme, puanlama ve analizleri) yapmakta, veri girişi/güncelleme desteği ,Çağrı Merkezi Kurulum, Çağrı Merkezi Altyapı ve Teknoloji Danışmanlığı vermektedir.