Ana sayfa Kemalettin BULAMACI T70 görünümlü T52

T70 görünümlü T52

201
0

TERS KÖŞESanırım Turkcell’in T markalı cihaz serisine eklediği yeni telefon modeli T70 sadece benim için hayal kırıklığı olmadı. 12 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirilen Turkcell T70 model telefon lansmanı ve Turkcell’in yeni 8 inç boyutundaki tablet lansmanına katılan herkes benimle aynı hayal kırıklığını yaşadı.

“Hayal kırıklığı” derken kesinlikle yanlış anlaşılmak istemem. Duyurusu yapılan telefon, 649 TL’lik fiyatı ve  bu fiyata göre barındırdığı özellikler ile gayet başarılı bir cihaz. İlk defa akıllı telefon sahibi olacak cep telefonu kullanıcıları için gayet makul bir ürün. Pazarda mevcut bulunan eksikliği de gidereceğe benziyor.
Türkiye’deki toplam cep telefonu kullanıcı sayısının 63 milyon dolayında olduğu, buna karşılık sistemde kulanılan akıllı telefon sayısının 42 milyona yakın olduğu gerçeğinden yola çıkarsak henüz Türkiye’de akıllı telefonu olmayan 21 milyon cep telefonu kullanıcısı bulunuyor.
649 liralık fiyatı ile 21 milyonluk bu kullanıcı kesimini rahatlıkla cezbedecek bir ürün olarak karşımıza çıkıyor Turkcell T70. Akıllı telefon penetrasyon oranını yukarılara çıkartacağı da yadsınamaz bir gerçek.

Buna karşılık cihazdaki hayal kırıklığı yaratan kısım, ürünün ismi. T70.

Bu cihaza 5.2 inçlik ekranından esinlenilerek T52 ismi verilmiş olsa veya 4.5G teknolojisinden esinlenilerek T45 ismi, bendeki bu hayal kırıklığı durumu kenislikle meydana gelmezdi.
Dünyadaki şirketlerin tümü, bir önceki üründen daha iyi özelliklere sahip olan bir ürün ortaya çıktığı zaman bir üst model isim kullanır. Eğer T60 modelinden sonra T70 ismini kullanıyorsanız, bu ürünün T60’tan daha iyi özelliklere sahip olan bir cihaz olması gerekir. Eğer daha iyi teknik özelliklere sahip bir cihaz ortaya çıkartmıyorsanız, model numarasını da ona göre seçersiniz.
Kısaca Turkcell T70’e bu isim biraz bol gelmiş.
Toplamda 2.5 milyon satan T serisi telefonlarının tarihçesine bir bakalım. İlki T10’du. İkincisi T20. Üçüncüsü ise T30 olması beklenirken T11 olarak duyuruldu. Çünkü T11, teknik özellik olarak T20’den iyi bir cihaz değildi. Bunun için ismi T30 yerine T11 olarak duyuruldu.
Aynı şekilde T70 ismi seçilirken de biraz daha özen gösterilmeli ve T60’dan daha düşük bir model ismi ile duyurulmalıydı.
Yerli tasarım, yerli üretim cep telefonlarını mümkün olduğunca desteklemeye çalışıyorum. Ancak sadece ve sadece yerli üretim diye yapılan yanlışları görmezlikten de gelecek değiliz. Mesela Vestel, yerli telefon konusunda ciddi çalışmalar gerçekleştiriyor. Ancak şimdiye kadar duyurduğu ürünleri hep yanlış fiyattan pazara sundu. Turkcell de yeni cihazında isim konusunda bir yanlışlık yaptı.
Umarım bundan sonra ürün ismi seçerlerken daha özenli davranırlar. En kısa sürede de T71 mi olur? T75 mi? T80 mi? Bilemeyeceğim. Ama mevcut ürünlerinden T60 ve T70’den çok daha iyi teknik özelliklere sahip bir cihazı ivedilikle pazara sunmaları gerekir.