Takiplen.com ile sosyal ağ kimliğinizi doğrulayın

Popüler olan tüm paylaşım sitelerindeki uygulamaları tek platformda birleştirmekle kalmayıp, hiçbirinde olmayan özellikleri de kullanıcılara sunmak, Takiplen.com’un teknik amacı olduğunu söyleyen Net Koza LTD Ceo’su ve Takipllen.com Kurucusu Şahin Ciner, “Yazılım icad oldu, mertlik geri geldi” Facebook ve diğerleri ile eşit şartlardayız, ayrıca onlardan farkımız, bu oluşumu “Sosyal Paylaşım Platformu” olarak değil, “Sosyalleşmek” “Paylaşmak” ve “Güvenli Platform” olarak ele almamız, bu fark kirlenen bu oluşum için sağduyunun “bir şey yapmalı” feryadı ve sorumluluğundan doğdu” dedi.

NetKoza LTD. tarafından hayata geçirilen takiplen.com projesi ile Türkiye’de bir ilke imza atılıyor. Takiplen.com, birçok sosyal paylaşım sitelerinden sonra, onlardan temelde ayrılan büyük özelliklerle, gelişmeye açık ve tam özellikli bir platform olarak 4 yıllık bir ArGe çalışmasının ardından Haziran 2011 tarihinde hayata geçirildi.

Bilişim sektöründe 17.yıldır geliştirici ve yatırımcı olarak pek çok projeye destek veren NetKoza LTD., takiplen.com projesi ile çalışmalarını daha da ileriye taşımayı amaçlıyor. “Sadece Gerçek Olanı Takip Et” sloganıyla çıkış yapan takiplen.com’da
 

kişiler, gerçek kişilikleri ile var olabiliyor.  Dünyada örneklerinden farklı olarak Türkiye’ye özgü farklılıklarla, sosyal ve etik kurallar çerçevesinde yerel bir platform.

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte sosyal medyaya olan ilgi de arttığını ve sosyal medyanın bizim gibi ülkeler için büyük önem taşıdığını belirten Ciner,  sahte kimlikler yüzünden bu alanın kirlendiğini, yozlaştığını fark ettikleri için takiplen.com projesini hayata geçirdiklerini söyledi. “Sadece Gerçek Olanı Takip Et” sloganıyla sosyal medyada önemli bir alternatif olacak olan takiplen.com ile sosyal medyadaki karışıklıkların önlenmesi ve sahte hesapların daha oluşmadan ortadan kaldırması amaçlanıyor. Takiplen.com ile önemli bir eksikliği kapattıklarına inandıklarını belirten Ciner, gerçekleştirilen basın toplantısında ayrıca şunları paylaştı: “ Takiplen.com,  etik ve genel kabul görmüş kurallar çerçevesinde kurulmuş ve bu yönüyle farklılaşan “Yeni Nesil” bir sosyal paylaşım sitesidir. Bu nedenle siteyi ve hizmetleri kullanma yaşı en az 13 ile sınırlandırılmıştır. Getirdiği diğer bir yenilik ise hesap açmada sadece gerçek kullanıcı adı kullanılmaktadır. Bir sahiplen.com teknolojisi ile çalışan gerçek dünyada kullanılan isim ve soyadı bilgisi ile sistem çalışmaktadır. Böylelikle sonradan oluşabilecek birçok sorun baştan radikal bir şekilde çözülmüş olmaktadır. Burada kullanılan mekanizmalar ile kullanıcıların yaşı ve kimliği ile adı soyadı eşleştirilerek ilk doğrulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Daha ileri kimlik doğrulaması için bu konuda son nokta olan E.İMZA TurkTrust destekli olarak ünlü, tanınmış, popüler kişilerin doğruluğunu üçüncü şahıslara da ilan edilebilecek (5070 sayılı yasaya dayanarak) şekilde sağlanmaktadır. Takiplen.com bu hizmeti herkese vermesinden öte belli kriterler dahilinde bu gruptaki kişilere bu hizmeti belli kriterler dahilinde ücretsiz olarak götürmektedir. TC kimlik numarası kişinin gerçek kimliğini doğrulamak için sistem tarafından istenmektir. Bunlar hiçbir şekilde bizim sistemimiz tarafından tutulmamaktadır” dedi.

Siyasiler Takiplen.com’da…
 
Takiplen.com’da, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve meclise giren 550 yeni milletvekili sosyal medyadaki sahteciliğe karşı, koruma altında. Tüm siyasiler için grup üyeliğinin yanı sıra, başvurmaları halinde de kullanmaları için elektronik imza ile takip edilmeleri sağlanıyor. Ciner, projeleri ile vekillerin ve bizi yönetenlerin halkla buluşacakları gerçek bir platforma kavuştuklarını belitti.  Ayrıca, NetKoza LTD, takiplen.com projesi için,  Türkiye’nin önde gelen elektronik sertifika sağlayıcısı TurkTrust ve özgün eserlerin elektronik ortamda kanuni olarak korunmasını sağlayan Sahiplen.com ile işbirliği gerçekleştirdiklerini iletti.  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu