Ana sayfa BT Gündem Tam Rekabet’te bir terslik var ama!…

Tam Rekabet’te bir terslik var ama!…

126
0

11 Mayıs’ta yürürlüğe giren kanun, bundan sonra Türk Telekom’un alternatiflerinin olacağını, evinizdeki, işyerinizdeki sabit telefon hattını Türk Telekom’dan almak zorunda olmadığınızı söylüyor. Gidip herhangi bir operatöre “ben evime telefon bağlatmak istiyorum” deyip onlardan hizmet alabileceksiniz. Türk Telekom’un hizmetinden memnun değilim, halen kullandığım telefon numarası ile başka bir operatöre geçmek istiyorum” diyerek kullandığınız numarayı, aynı cep telefonunda olduğu gibi, başka bir operatöre nakledip oradan hizmet almaya devam edebileceksiniz.

Sabit telefonlardaki numara taşınabilirliği ile ilgili uygulama da 10 Mayıs’ta yürürlüğe girdi.

Aradan neredeyse 1 ay geçmiş.

Bu alanda hizmet vermeye başlayan bir operatör duydunuz mu?
Numaranızı başka bir operatöre taşımak isteyenler taşıyabildi mi?
Başka bir operatörden şehiriçi telefon görüşmesi hizmeti satın alabilen var mı?
Başka bir operatöre “evime telefon bağlayın, bana bir numara tahsis edin” denildiğinde bunu karşılayan birisi var mı?

Yok.

Demek ki ortada bir eksiklik var.

Öncelikle alternatif operatörlerin, numara tahsis etmesiyle ilgili düzenleme hala ortada yok. Mayıs ayı başında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı benim de katıldığım bir toplantıda BTK’dan bu düzenlemenin çıkmış olduğunu, ayrıntıların da alternatif operatörlerle bir hafta içinde paylaşılacağını söylemişti.

Bir hafta oldu bir ay. Düzenlemeyi gören kimse yok.

Bu hizmetleri sunmak için 5 milyar TL’lik rekabetten paylarını almak isteyen operatörlerden de bu konuda ses yok. “Biz hizmet vermek istiyoruz ancak düzenleme henüz çıkmadı” diye BTK’ya kafa tutan yok.

BTK’nın işini ağırdan almasını eleştirirken, alternatif olmaya soyunanların da bu kayıtsızlıklarını görmezden gelemeyiz.

Konunun ikinci bir bacağı daha var elbette.

Evlerimizden telefon kutularına, telefon kutularından santrallere, santrallerden haberleşme omurgasına bağlı olan telefon tellerinin kısaca haberleşme altyapısının işletmesi Türk Telekom’da.

Alternatif operatörler dünden bugüne kadar kendi santrallerini kuramayacakları, evlerinize telefon tesisatı çekemeyecekleri için Türk Telekom’un işletmesindeki bu hatları kiralamak zorundalar. Size hizmet verebilmek için.

Türk Telekom ile bu konuda anlaşmaya varmış, hatları kullanmak isteyen alternatif operatör de duymadım şimdiye kadar.

Bu konuda da yerine oturmamış bazı taşlar var herhalde.

Kağıt üstünde Türkiye’deki telekomünikasyon sektöründeki tekel kalktı kalkmasına da bu eksikliklerden dolayı hala ve hala Türk Telekom tek hizmet sağlayıcı.

BTK yetkililerinin Mobil Numara Taşınabilirliği konusunda ne kadar başarılı bir uygulamaya imza attıklarıyla öğünmeleri, sistemin ne kadar mükemmel çalıştığıyla böbürlenmeleri gayet normal. Ancak unutmamak gerekir ki Numara Taşınabilirliği sadece mobil dünya ile sınırlı değil. Aynı yönetmelikte sabit telefon hizmetleri de yer alıyor. Bu hayata geçinceye kadar da BTK yetkililerinin bu konudaki görevlerini tam olarak gerçekleştirdiğini söyleyemeyiz.

BTK’nın, telekomünikasyon sektörünün düzenleyici kurumu olarak, 10 ve 11 mayısta yürürlüğe girmiş olan numara taşınabilirliği, numara tahsisi ve şehiriçi telefon görüşmelerinin alternatif operatörler tarafından da gerçekleştirmesine yönelik mevzuata işlerlik kazandırması için gerekli adımları ivedilikle atması gerekiyor.

Ortada bir kanun varsa ve bu kanun uygulanamıyorsa bunun işlerlik kazanması için gerekli adımları atmak da düzenleyici kuruma düşer.

Bu adımları atmayan, atamayan, geç atan kurumun işleri hızlandırması için gerekli girişimlerde bulunmak da pazardaki oyunculara…