Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Tartışılan “Fiber” konusunda, gazetecilerin sormaya cesaret edemedikleri

Tartışılan “Fiber” konusunda, gazetecilerin sormaya cesaret edemedikleri

423
0

Türkiye’nin fiber altyapısı, 4G ihalesi ile akıllara geldi, 4.5G imtiyaz sözleşmeleri ile sorgulanır hale geldi. Şimdiye kadar gazetecilerin bu tartışma ortamında sormaya cesaret edemediği Fiber Altyapı ile ilgili benim sorularım...Malumunuz. Bugünlerde varsa yoksa Türkiye’nin fiber altyapısı sorgulanır oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan tutun da BTK Başkanı Ömer Fatih Sayın’a, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’ndan Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt’e, Türk Telekom CEO’su Rami Aslan’dan bilimiş dünyasının STK yöneticilerine kadar herkes fiber altyapı hakkında birşeyler söylüyor.
Gazetelerin baş yazarlarından Genel Yayın Yönetmenleri’ne, Ekonomi Şeflerinden köşe yazarlarına, bilişim muhabirlerinden, bilişim alanında prim yapmaya çalışan köşe tutmuşlarına kadar herkes konu hakkında yazıp çiziyor.

Ama hiç kimse.. Hiç kimse.. “Fiber altyapı” konusunda sorulması gereken soruları sormuyor.. Bakanlığın, BTK’nin, Turkcell’in, Turk Telekom’un, Vodafone’un, STK yöneticilerinin beyanatlarını sorgusuz sualsiz yayinliyorlar..

İŞTE FİBER ALTYAPI KONUSUNDA SORULMASI GEREKEN SORULAR…

Madem hiç kimse, bu konuda elini taşın altına koymuyor, birilerinden, birşeylerden çekiniyor ve gerçekten sorulması gereken soruları sormuyor.. İşte sorulması gereken sorular.. Kurumuna göre.. Derledim. toparladim.

Soruların muhataplarından, inandırıcı cevaplar, verilerle doğrulanmış cevaplar gelirse… Okuyucularımla paylaşmaktan mutluluk duyarım…

Genel sorular…

1- Fiber altyapı Türkiye için neden bu kadar önemli?
2- Fiber ile cep telefonu arasındaki bağlantı nedir?
3- Türkiye’de fiber altyapının bu kadar tartışılmasındaki temel sebep nedir?
4- Türkiye’deki mevcut fiber altyapı uzunluğu nedir? Bu uzunluğun ne kadarı omurga, ne kadarı evlere, telekom kutularına kadar uzanan fiber altyapısıdır?

Türk Telekom’a

1- Oger Telecom, Türk Telekom’un altyapısını 21 yıllığına kiraladığı zaman devraldığı fiber altyapı uzunluğu ne kadardı?
2- Bu uzunluğun ne kadarı Omurga, ne kadarı hanelere, saha dolaplarına ulaşan fiber altyapı idi?
3- Günümüzde Türk Telekom’un mevcut fiber altyapı uzunluğu ne kadar? Bu uzunluğun ne kadarı omurga? Ne kadarı sahalara, hanelere uzanan fiber altyapısıdır?
4- Oger Telecom, Türk Telekom’u devraldıktan sonra ne kadarı omurga, ne kadarı saha dolabına, haneye ulaşan fiber altyapı yatırımı yaptı?
5- Türk Telekom’un 10 yıl içeresinde yaptığı fiber altyapı yatırımının ne kadar uzunluktaki miktarı sıfırdan döşenen fiber kablo altyapı yatırımıdır? Ne kadarı, mevcut bakır kablo altyapılarının fiber ile dönüştürülmesidir?
6- Türk Telekom, mevcut bakır kablo altyapısını, mevcut altyapıdaki hurda bakır kabloları çıkartarak “5 Kuruşa” satarak, bunların yerine maliyeti “3 kuruş” olan fiber kablolar ile değiştirerek KAR edecek olmasa, mevcut altyapıyı değiştir miydi?
7- Halen Türkiye genelinde kaç adet saha dolabınız var? Bu saha dolaplarının kaçına fiber altyapı götürmüş durumdasınız? Fiber altyapı götürülmeyen kaç tane saha dolabınız var? Fiber altyapı iletmediğiniz saha dolapları, Türkiye genelinde kaç tane haneye hizmet veriyor? Bu saha dolaplarının tümüne fiber altyapı iletmek için daha ne kadar fiber kablo döşemeniz gerekiyor?
7- Evrensel hizmet yükümlüsü olarak, mevcut altyapısını diğer operatörlerle paylaşan Türk Telekom, ADSL’de olduğu gibi, hanelere, saha dolaplarına ulaşan fiber altyapısını, aynen ADSL’de olduğu gibi, diğer operatörlerle paylaşıyor mu? Türk Telekom altyapısı ile

Turkcell’e

1- Mevcut fiber altyapınızın ne kadarı omurga altyapısı? Ne kadarı hanelere ulaşan fiber altyapısı?
2- Fiber altyapı paylaşımını, omurga için mi? Yoksa hanelere, saha dolaplarına giden  fiber altyapı için mi istiyor sunuz? Yoksa her ikisi için mi?
3- Eğer, geçiş hakkı konusunda herhangi bir sorununuz olmasa, kazı izinleri konusunda zorluk yaşamasanız, yine de “altyapı paylaşımı” diye diretir misiniz? Yoksa, kendi altyapınızı oluşturmak için, kendiniz yatırım yapmaya devam eder misiniz?

Vodafone’a

1- 10 yıldır Türkiye’desiniz. Uluslararası tecrübeleriniz, size fiber altyapının önemini kanıtlamış olmalı.
Uluslararası tecrübenize rağmen, niye 10 yıldır Türkiye’de fiber altyapı için herhangi bir yatırım yapmadınız?
(Borusan Telekom, Koç.net ve TEİAŞ’ı aldığınızı gayet net biliyorum.) Ama niye bunların dışında herhangi bir altyapı yatırımı girişiminde bulunmadınız?
2- Telsim’i satın aldığınızda, şebekenizde toplam ne kadar fiber altyapı vardı? Borusan, Koç.Net ve TEİAŞ’ı saymazsak, geçtiğimiz 10 yıl içerisinde, ne kadarlık bir fiber altyapı yatırımı yaptınız? (km olarak)
3-   Paylaşıma açılmasını istediğiniz tek altyapı Türk Telekom’un elindeki altyapı mı? Yoksa Turkcell ve diğer Alternatif Telekom operatörleri ve belediyelerin elindeki fiber altyapının da paylaşıma açılmasını istiyor musunuz? Siz Telsim, Borusan Telekom, Koç.Net ve TEİAŞ’tan devraldığınız fiber altyapıyı diğer operatörlerle paylaşmaya hazır mısınız?
4- 4G ve/veya 4.5G ihalesi söz konusu oluncaya kadar fiber altyapı konusunda sesinizi çıkartmazken, niye 4.5G söz konusu olduğunda sesinizi yükseltmeye başladınız?

Belediyelere, kamu kurum ve kuruluşları ile diğer kuruluşlara

1- Mevcut yasalar, yönetmelikler, düzenlemeler varken, niye geçiş hakkı ile ilgili bu kadar zorluk çıkartıyor sunuz? Belirlenen geçiş hakkı ücretleri sizin için yeterli değil mi?
2- Niye tüm dünya belediyeleri, kuruluşları mevcut işlerinin yanında fiber altyapı yatırımları yaparak, bu yatırımı tüm operatörler ile “Makul!..” ücretler seviyesinde paylaşırken siz böyle bir yatırımı düşünerek, hizmete geçirmiyor sunuz?
Geçiriyorsunuz da.. Operatörler buna inkar mı ediyor?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşe Bakanlığı’na

1- Karayollarında duble yollar, Yüksek Hızlı Tren Yolları, tüneller, köprüler, havalimanları için milyarlarca dolar altyapı yatırımı yapan bakanlık, dijital çağın duble yolları olan fiber altyapının önemini de biliyor kuşkusuz.  10 yıldır niye fiber altyapı yatırımları ile ilgili herhangi bir somut adım atılmadı?

2- Geçiş hakkı ile ilgili olarak çıkartılan yasa ve yönetmelik takdiri hak ediyor. Ancak her ikisi de uygulanmıyor. Uygulamada sıkıntı var. Uygulamadaki sıkıntılara yönelik olarak neden şimdiye kadar herhangi bir SOMUT yaptırım uygulanmıyor? Uygulanmadı?

3- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı elinin altında, anayasamızdaki “Haberleşme Özgürlüğü” temeline dayanan Evrensel Hizmet Fonu bulunuyor. Niye fiber altyapı için bu fon devreye sokularak, fiber altyapı yatırımları, veya en azından bir kısmı bu fon üzerinden karşılanmıyor?

BTK’ya

Fiber altyapı konusunda, Türkiye’de denetlemekte olduğunuz operatörlerin ve bağlı olduğunuz bakanlığın tutumları net..
Piyasayı düzenleyen, regüle eden kurum olarak, burada yaşanan gerçek sorunlar nelerdir? Bu sorunların aşılması için kimlere ne görev düşüyor?