Ana sayfa BT Gündem TBD Başkanı Menteş söz verdi

TBD Başkanı Menteş söz verdi

90
0

Devlet memurusunuz. Hayatınızın bir dönemini sıkıntılarla, kıt kanaat geçinerek geçirdiniz. Otobüse binerek işe gidiyor, akşama kadar memuriyet yaptığınız binanın soğuk koridorlarında dolaşmamak için odanızdan dışarı çıkmıyorsunuz. Bir gün geliyor bu yaşama alışıyor, hedeflerinizi bir süreliğine rafa kaldırıyorsunuz.Mesleğinizin size getirdiği avantajı kullanma fırsatını yakaladığınız anlar olmuyor mu? Elbette oluyor. Ancak pinpon topu gibi fırsatlar her seferinde geri dönüyor. Hedeflerinize ulaşmada, yetenek, bilgi, zeka ve çalışkanlıktan başka bir unsurun, görünmez bir gücün etkisinde olduğunuzu hissediyorsunuz. Her seferinde katılaşıyor, her seferinde benzemek istemediğiniz örneklere dönüştüğünüzü hissediyorsunuz. Eğer okuduysanız bu durumu Kafka’nın “böceği” gibi olmaktan korkuyorsunuz diye özetleyelim. Sistemin yanlış olduğunu, bunu düzeltmek için neden enerjinizden yararlanılmadığını düşündüğünüz zamanları geride bıraktıkça, diğer taraftan sistemin nimetlerini keşfettiğinizi anladınız mı?

İşte bunu anladıysanız, o zaman sizi beş yıldızlı oteller, lüks lokantalar, uçakla seyahatler bekleyebilir. Bütün bunları sistem size sunuyordu zaten. Sizin yapmanız gereken şartları yerine getirip sadece bunu hak ettiğinizi düşünmek.

Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) başarılı geçen kurultayında genç öğrencilerle sohbet etme imkanı bulduğumda yanımda bir gazeteci arkadaşımda vardı. Çocukları, öğretmenleri Kurultay’a getirmiş ve bir güzelde üye yapmış kendilerini. Beş yıldızlı otellerde kalacağı, uçakla seyahat edip büyük salonlarda kendini göstereceği günler yakın mı dersiniz?

Bundan yaklaşık 2 sene önce TBD’nin genel kuruluna Eskişehir’den 100’e yakın öğrenci geldi ve oy kullandı. Bu öğrencilerin ne zaman üye olduğu, üyelik aidatlarının nasıl ödendiği soruldu, tartışıldı. TBD’nin Turhan Menteş başkanlığındaki yeni yönetimini o dönem sessiz kaldılar. Eskişehir Başkanı Uğur Akkuş yönetime girdi. Seçimlerde yaşanan bu talihsizliğin zeminini hazırlayan elbette Turhan Menteş değildi. Sadece sonuçlandırmıştı. Bu durumun, sektörde Menteş’e olan güveni ve sevgiyi bitirmemiş olması gerçekten çok özel bir durum.

Önceki seçimlerde gerçekleştirilen bu olayın, 2007 yılında yapılacak seçimlerde tekrarlanmaması gerekiyor. TBD Başkanı Menteş’e kaygılarımı ilettim. Öğrencilere veya “bilişimci olmayan dostlara” oy kullandırılması ile sonuçlandırılacak bir seçimin TBD’nin sektördeki duruşuna aykırı olduğunu söyledim. Böyle seçilecek bir yönetimin meşruiyetinin tartışılacağını ve bu sefer doğru yerde duran “Turhan Menteş” isminin bile yetmeyebileceğini anlatmaya çalıştım. Menteş, bu konuda güvence verdi. “Asla böyle bir şey olamayacak” sözleriyle, üye olan dostlar ve öğrencilerin planlı bir şekilde seçimlere gelmeyeceğini anlattı. Benim için bu söz hala çok güvenilir, paylaşmakta hiçbir sakınca görmüyorum.

Bilişim sektöründe dürüst, çalışkan insanlara ihtiyaç var. Değişimin, gelişmenin motoru olan bilişim sektörünün en önemli sivil toplum kuruluşunun doğru yerde olduğuna inancımı pekiştirdim.

Peki, hala içim neden rahat değil?