Ana sayfa BT Gündem TBV yeni meclisin bilişim danışmanlığına soyundu

TBV yeni meclisin bilişim danışmanlığına soyundu

85
0

Ülkemizin Bilgi Toplumu’na dönüşümünün yol haritalarını çizecek politikaların oluşturulmasına katkı amacıyla, Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), yeni dönem milletvekilleri için bir “Bilişim Destek Hattı” açıyor. Yeni oluşacak meclise seslenen TBV, Türkiye’de bilişim sektörünün tecrübeli uzmanlarından oluşan beyin gücünü harekete geçirerek, seçim sonrasında herhangi bir ücret talep etmeden milletvekillerine danışmanlık sağlayacak.Türkiye’de bilgi toplumunu yaratmak, inovasyonu artırmak ve stratejileri oluşturmak amacıyla meclisteki karar vericilere destek olarak ‘ortak akıl üretmek’ için kurulacak platform, kaybedilen vakit ve hevesi Türkiye’ye yeniden kazandıracak. Bu platform, koltuklarına yeni oturacak milletvekillerinin sağlıklı karar alabilmeleri için gerekli olan bilgiye gerekli zamanda, en sağlıklı biçimde erişimlerini kolaylaştıracak.

TBV, 2010 yılına kadar AR-GE kullanım oranlarının GSMH payında % 2’ye ulaşma ve bilgi toplumuna geçişi hızlandırma misyonu doğrultusunda öncelikle meclisin bilgi toplumuyla özdeşleşmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Bu tür bir yapılanma yönündeki seferberliğin, AB üyeliği şartlarını kendiliğinden oluşturacağına da yürekten inanıyor .

TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı: “Biz, ülkemizin bilgi toplumu olması yönünde 12 yıldır çaba harcayan bir STK olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. 2023 yılında, bilgi toplumu olmayı, sürdürülebilir kalkınmanın ana ekseninde kabul eden, küresel seviyede yüksek rekabet gücüne sahip bir Türkiye’yi arzuluyoruz. Hükümetler gelir geçer, seçimler yapılır biter ama kaybedilen vakit, enerji ve heves yerine konulamaz. Artık vakit kaybetmeye tahammülümüz kalmadı. Yeni mecliste bilişim alanında referans noktası olacak; Türkiye’nin bilgi toplumuna geçişini yönlendirecek ve hükümetin çalışmalarını gözlemleyip, değerlendirecek yeni bir platforma öncülük edeceğiz” dedi.