TCK Internet’teki ceza boşluğunu doldurdu

Uzun süreden beri bekletilen, ertelenen yeni Türk Ceza Kanunu bugün yürürlüğe girdi. Üzerinde çok konuşulan, tartışılan ceza kanununun Basın ile ilgili de ciddi yaptırımları bulunuyor ve bugünden itibaren Internet Yayınları da diğer basın kuruluşları ve yayın organları gibi bu cezai uygulamalara tabi olacak.5680 sayılı basın kanunun yürürlükten kaldırıldığı 26 Haziran 2004’ten itibaren Internet yayinlariyla ilgili hicbir cezai hükmün bulunmadığı ülkemizde yeni TCK Internet yayınlarını da fark gözetmeden diğer basın organları ile eş statüye koyuyor.

Kamuoyunu TBMM 21’inci dönem üçüncü yasama yılında oldukça meşgul eden ve yine kamuoyunda RTÜK yasası olarak bilinen “Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun, Basın Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Anayasa Komisyonu’nda görüşülerek Internet ile ilgili madde aşagıdaki şekilde komisyon raporunda yer aldı.

MADDE 27. – 5680 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 9. – Bu Kanun hükümleri bilişim teknolojileri ve internet ortamında sayfa açılması veya elektronik gazete, elektronik bülten vb. suretiyle yayınlanan her türlü yazı, resim, işaret, sesli veya sessiz görüntü, ileti ve benzerleri hakkında da uygulanır.

Ancak dönemin DSP Grup Başkan Vekili Emrehan Halıcı’nın girişimleriyle Anayasası Komisyonu metni TBMM Genel Kurulu’nda

”Bu Kanunun yalan haber, hakaret ve benzeri fiillerden doğacak maddi ve manevi zararlarla ilgili hükümleri, bilişim teknolojileri ve İnternet ortamında sayfa açılması veya elektronik gazete, elektronik bülten vb. suretiyle yayınlanan her türlü yazı, resim, işaret, sesli veya sessiz görüntü ve benzerleri hakkında da uygulanır.”

şeklinde kabul edildi. 15 Mayıs 2002 Saat 02:00 (Yaklaşık)

Ancak 9.6.2004 tarihinde kabul edilen ve 26 Haziran 2004 tarih, 25504 nolu Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Basın Kanunu , 15.7.1950 tarihli ve 5680 sayılı Basın Kanununu yürürlükten kaldırdı.

1 Haziran 2005 ise Yeni Türk Ceza Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile Internet ortamı için de bağlayıcı oldu. Ancak diğer basın organlarının sahip olduğu çeşitli imtiyazlar için şimdilik ülkemiz kanunlarında ve yönetmeliklerinde bir düzenleme yapılmış değil. Diğer basın organı çalışanlarına 212 sayılı basın iş kanuna göre çalışma zorunluluğu, Sarı Basın Kartı sahibi olma, Basın İlan Kurumu ilanlarından pay alma imtiyazları sağlanırken Internet Medyası’nın bu avantajları henüz düzenlenmiş değil.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.