Tedarik Zinciri’nde işbirliği

Software AG ve Rivet Software, kurumsal raporlama tedarik zinciri uygulamasına yönelik, sektörün ilk komple XBRL (Genişletilebilir Kurumsal Raporlama Dili) çözümünü sunmak üzere işbirliği yaptığını açıkladı. Software AG’nin dijital raporlama platformu ile Rivet’in Dragon Tag uygulaması, finans uzmanlarına, XBRL finansal raporlarını kendi kendilerine yaratma imkanı veriyor. Böylece, arka ofis maliyetleri ortadan kaldırılıyor. Bu durum, Sarbanes-Oxley ve Basel II uyumluluğu gibi gelişmekte olan denetim şartlarına uyum kaygısı taşıyan kuruluşların, XBRL finansal raporlamayı daha hızlı benimsemesini kolaylaştırıyor. Yeni Standart XBRL

XBRL, hızla, dünya çapında denetim organlarının, borsaların, istatistik bürolarının, bankaların ve şirketlerin, finansal iş bilgilerini tanımlama, değiştokuş etme ve saklamasına yönelik fiili standart haline geliyor. Yakında, pek çok denetim organı, XBRL’de yazılmış finansal raporların doldurulmasını şart koşacak. Örneğin, 2006’da Belçika vergi daireleri, 2007’de İngiltere ve Hollanda vergi daireleri, bu tür bir uygulama başlatacak. ABD’deki SEC gibi diğer denetim organları ise Nisan 2005’te, XBRL dokümanlarının gönüllü doldurulmasını kabul etmeye başlayacak.

Hızlanan Finansal Raporlama Zincirleri

XBRL formatında raporlanan bilgiler, insan müdahalesi olmadan, kolayca değiştokuş edilebiliyor, ulaşılabiliyor ve karşılaştırılabiliyor. Bu da şeffaflığın ve veri doğruluğunun arttığı, verilerin yeniden ayarlanmasına bağlı olarak maliyetlerin azaldığı, daha hızlı ve etkili finansal raporlama zincirleri sağlıyor. Bilgisayarlar, XBRL bilgilerini otomatik olarak anlıyor. Bu da otomatik analizi kolaylaştırıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.