Ana sayfa BT Gündem Teknoloji alışverişini teknomarketten yapıyoruz

Teknoloji alışverişini teknomarketten yapıyoruz

83
0

Teknolojik ürünlerin kullanım alışkanlıkları, belli teknolojik ürün markalarını tanıma düzeyleri, marka tercihleri ve yakın gelecekte ürün satın alma eğilimlerinin anlaşılması ve ölçülmesi amacıyla gerçekleştirilen Teknoloji Omnibus Araştırması, çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Araştırma sonuçlarına göre % 41 oranı ile teknoloji ürünleri satan zincir mağazalar, tüketicinin alışveriş yapmayı tercih ettiği satış noktalarının başında geliyor. İlgili marka bayileri ise % 39 ile ikinci sırada yer alırken, toptan ucuz satış yapılan iş merkezleri ve semtinde teknoloji ürünleri satan küçük mağazalar dağılımdan ancak %10’ar pay alıyorlar.

Görüşülen kişilerin 1 yıl içinde satın almayı düşündükleri teknolojik ürünlerin başında %24,5 oranı ile cep telefonu ilk sırayı alırken, ikinci sırada % 13,3 ile masa üstü bilgisayar, ardından % 12,3 dijital fotoğraf makinesi, % 12,1 taşınabilir bilgisayar, % 10,3 Plazma TV, % 9,2 MP3 çalar yer alırken, % 1,1 ile el bilgisayarı son sırada yer alıyor.

“İlk akla gelen cep telefonu markası : Nokia”
Teknoloji Omnibus Araştırması gösteriyor ki; tüm ev halkında cep telefonu kullanım oranı %43 iken, hanede hiç kimsede cep telefonu olmaması oranı % 1. 1.338 birey ile yapılan görüşmede akla gelen ilk cep telefonu markası Nokia iken, ikinci sırada Sony Ericsson üçüncü sırada ise Motorola yer alıyor.

“İnternetten alışverişe alışamadık”
Bilgisayar ve internet kullanım alışkanlıkları ve eğilimlerini ortaya koyan Teknoloji Omnibus Araştırması’na göre internet bağlantısı olan hanelerin % 37’sinde tüm ev halkı internet kullanmaktadır. İnternet en çok bilgi edinmek, yazışmak ve mesajlaşma için kullanılmaktadır. İnternet kullanıcılarının % 55’i günde bir defadan fazla internete bağlanmaktadır. Internet kullananların sadece yüzde 15’i internetten alışveriş yapmakta ve yüzde 26’sı internet bankacılığını kullanmaktadır.

“TV’de Sony Lider”
Televizyon izleme oranı, kullanım alışkanlıkları, eğitimleri ve marka bilinirlikleri gibi birçok veri ortaya koyan Teknoloji Omnibus Araştırması’nda toplam 1.338 bireyin %24’ü herhangi bir paralı televizyon kanalına abonedir. Teknoloji kullanıcıları sırası ile en çok haberleri, filmleri ve yerli dizileri izlemektedir. Tüketicilerin LCD televizyonda ve plazmada aklına gelen ilk marka Sony’dir.

İnterpromedya ve Birleşik Araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen, Türkiye’nin kentsel alanında yaşayan ve bireysel teknoloji ürünleri kullanan tüketiciler ile yapılan kantitatif araştırma, toplam 16 il’de (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Konya, Kayseri, Manisa, Samsun, Trabzon) gerçekleştirildi.

Cep telefonu, bilgisayar, internet veya MP3 çalar gibi bireysel teknoloji ürünlerinden en az birini kullanan, 15-55 yaş arası örneklem ile yüzyüze anket tekniği kullanılarak yapılan araştırmada 1.338 birey ile görüşüldü. Görüşülen bireylerin % 34’ü üniversite, %26’sı ilköğretim, % 40’ı ise lise mezunu. %62’si erkek, %38’i kadın olan bireylerin %29’u Üst SES Grubu, %36’sı Orta Ses Grubu ve %35’i Alt SES grubu.